ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » عقائد » شیطان و امام زمان
شیطان و امام زمان
هلووو
#1 ارسال شده : 1389 خرداد شنبه, 01 16:09:04(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/11/23(UTC)
ارسالها: 150
امتیازات: 173

تشکرها: 2 بار
10 تشکر دریافتی در 8 ارسال
شنیده ام که وقتی حضرت صاحب عجل الله فرجه ظهور کردند شیطان به دست ایشان مومن می شود. اینگونه است ؟
sedmomen
#2 ارسال شده : 1389 خرداد شنبه, 01 23:12:13(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/09/02(UTC)
ارسالها: 565
امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال
با سلام به شما
سوال شما دوست عزیز خیلی پیچیده است و با جستجویی که بنده در روایات نورانی انجام دادم به سوال شما اصلا برنخوردم یا بهتر هست بگم که در روایات اصلا مضمون سوال شما وجود نداشت و نهایتا به نتیجه ای که رسیدم این بود که «شیطان ملعون رانده شده زمانی که امام عصر عجل الله تعالی ظهور می کنند به خدمت امام زمان میاد و خودش رو تسلیم امام زمان عج می کند»، اما شما در سوال مطرح کردید: «شیطان به دست امام زمان ع مومن می شوند» در حالی که بین «تسلیم شدن و ایمان آوردن» تفاوت بسیاری وجود دارد و صحیح تر این هست که بگیم شیطان خودش رو تسلیم امام زمان علیه السلام می کند و دلیل این حرف هم روایتی است که از سه منبع متفاوت برای شما نقل می کنم
خداوند متعال در قرآن کریم این چنین می فرماید: قَالَ رَبّ‏ِ فَأَنظِرْنىِ إِلىَ‏ يَوْمِ يُبْعَثُون* قَالَ فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ*إِلىَ‏ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ(حجر 36 و 37 و 38)
در تفسیر برهان آمده است: وهب بن جميع گويد: از حضرت صادق عليه السّلام سؤال نمودم از اين آيه شريفه كه وقت معلوم چيست؟ فرمود: گمان مى‏كنى روز حشر مردم باشد، خداى تعالى او را مهلت داده تا روزى كه مبعوث گردد قائم ما در مسجد كوفه، ابليس آيد و مى‏نشيند حضور او، ابلیس عرض می کند: «واى از امروز» پس ایشان پيشانى ابلیس را گرفته و گردنش را می زند، پس اين روز مى‏باشد وقت معلوم. منبع: (تفسير برهان، جلد 2، صفحه 343).
و در اثباه الهداة این روایت اینگونه نقل شده که شخصى در مورد جمله «يوم الوقت المعلوم» كه در آيه مذكور آمده از امام صادق عليه السلام سؤال كرد، امام عليه السلام فرمود: وقتى كه قائم ما (عج) ظهور كند و به مسجد كوفه بيايد، در اين مسجد، شيطان به حضور آن حضرت مى آيد و زانو به زمين مى زند و مى گويد: «اى واى از اين روز»، آنگاه امام قائم (عج) موى پيشانى شيطان را مى گيرد و گردنش را مى زند و او را به هلاكت مى رساند، اين روز همان معنی وقت معلوم ، در آيه مذكور است. (اثباة الهداة ، ج 7 ص 101)
و در کتاب تفسیر العیاشی نقل شده: وَ مِنْهُ، عَنْ وَهْبِ بْنِ جُمَيْعٍ مَوْلَى إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ‏قَوْلِ إِبْلِيسَ رَبِّ فَأَنْظِرْنِي إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ قالَ فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرِينَ إِلى‏ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ قَالَ لَهُ وَهْبٌ جُعِلْتُ فِدَاكَ أَيُّ يَوْمٍ هُوَ قَالَ يَا وَهْبُ أَ تَحْسَبُ أَنَّهُ يَوْمُ يَبْعَثُ اللَّهُ فِيهِ النَّاسَ إِنَّ اللَّهَ أَنْظَرَهُ إِلَى يَوْمِ يَبْعَثُ فِيهِ قَائِمَنَا فَإِذَا بَعَثَ اللَّهُ قَائِمَنَا كَانَ فِي مَسْجِدِ الْكُوفَةِ وَ جَاءَ إِبْلِيسُ حَتَّى يَجْثُوَ بَيْنَ يَدَيْهِ عَلَى رُكْبَتَيْهِ فَيَقُولُ يَا وَيْلَهُ مِنْ هَذَا الْيَوْمِ فَيَأْخُذُ بِنَاصِيَتِهِ فَيَضْرِبُ عُنُقَهُ فَذَلِكَ يَوْمُ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ « تفسير العياشى 2، ص 242»: از وهب بن جميع وابسته اسحاق بن عمار كه پرسيدم از امام ششم عليه السّلام از گفته ابليس «پروردگارا مهلتم ده تا روزى كه مبعوث شوند فرمود: تو مهلت دارى تا روز وقت معلوم» وهب گفت: قربانت چه روزيست آن؟ فرمود: اى وهب پندارى كه روز رستاخيز مردم است، خدايش مهلت داده تا روزى كه قائم ما ظهور كند، و چون قائم ما ظهور كند و در مسجد كوفه باشد ابليس آيد و برابرش زانو زند و گويد اى واى بر من از اين روز و قائم او را بگيرد از ناصيه‏اش و گردنش را بزند و اين روز وقت معلوم است. منبع: ترجمه كتاب السماء و العالم بحارالانوار، ج‏7، ص197.

و همونطوری که مشاهده کردید در هیچکدوم نقل نشده که شیطان به دست امام زمان عجل الله تعالی مومن می شود بلکه نقل شده که شیطان به خدمت حضرت میاید و خودش رو تسلیم حضرت می کند و حضرت گردن او رو میزنند.

مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
msh
#3 ارسال شده : 1389 خرداد یکشنبه, 02 13:16:11(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/11/19(UTC)
ارسالها: 210
امتیازات: 400

تشکرها: 3 بار
7 تشکر دریافتی در 7 ارسال
خدمت دوستان و سید عرض سلام دارم .ظاهرا همه حرف این نیست . امام صادق‏ عليه السلام مى‏فرمايند: «روزى كه قائم ما عليه السلام ظهور كند، موهاى پيشانى او (ابليس) را مى‏گيرد و گردنش را مى‏زند».آن حضرت در حديث ديگرى مى‏فرمايند: «شيطان بين نفخه اول و دوم صور اسرافيل مى‏ميرد»
متن اين دو روايت با يكديگر معارض است، و جمع كردن آنها با يكديگر ممكن نيست. زيرا هنگام ظهور حضرت ولى عصرعليه السلام تا نفخه صور بسيار فاصله است، و طبق اعتقاد شيعه بين زمان ظهور و نفخه صور رجعت نيز وجود دارد. البته دومين روايت بيشتر نقل شده است و در سند آن مؤيّداتى وجود دارد، كه موجب مى‏شود آن را بر نخستين روايت ترجيح داد؛ پس كشته شدن شيطان توسط امام زمان‏ عليه السلام دليل محكمى ندارد.

شيطان به علّت سجده نكردن بر انسان از پيشگاه خداوند رانده شد به خداوند گفت: «به عزّتت سوگند! همه آنان را گمراه خواهم كرد. البته قرآن كريم در آيات پيشين مى‏فرمايد: « قَالَ رَبِّ فَأَنْظِرْنى اِلى يَوْمِ يُبْعَثُونَ، قَالَ فَاِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرينَ اِلى يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ» (ابليس گقت) خداوندا! تا روزى كه انسان‏ها برانگيخته مى‏شوند مهلت بده! فرمود: «تو از مهلت داده شدگانى». بنابراين خداوند درخواست شيطان را قبول نكرد، و فقط به او وعده داد تا مدت معلومى زنده بماند كه به يقين، اين مدّت تا پيش از قيامت است. امّا اين‏كه آن دقيقاً چه زمانى است، معلوم نيست. برخى مى‏گويند هنگام ظهور امام زمان‏ عليه السلام است، برخى آن را زمان رجعت مى‏دانند و به باور بيشتر شيعيان و اهل‏سنّت، مقصود از «يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ» نفخه صور است.

پس كشته شدن شيطان توسط حضرت ولى‏عصر(عج) يقينى نيست؛ زيرا با رواياتى كه بيان مى‏كنند شيطان بين نفخ صور اوّل و دوم مى‏ميرد، تعارض دارد.(سایت مذاهب)
و جالبه بدانید که روایات دیگری هم قتل شیطان را بدست پیامبر می دانند. فکر نمی کنم سند هیچ کدام از این روایات آنچنان قوی باشند. به ذهن قاصر خودم رسید شاید شیطان یک بار بمیرد حال بدست امام زمان یا پیامبر و در نفخه اول دوباره زنده شود و بار دیگر بمیرد. مثل ما انسان ها که دوبار می میریم.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » عقائد » شیطان و امام زمان
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/050 ثانیه ایجاد شد.