ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » قرآن و حدیث » استاد مطهری و نقل حدیثی از امام جواد علیه السلام
استاد مطهری و نقل حدیثی از امام جواد علیه السلام
abbase1385
#1 ارسال شده : 1389 تير چهارشنبه, 02 15:16:01(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال

حدیثی از حضرت امام محمد تقى (جوادالائمه) عليه السلام از زبان شهید مطهری
اين حديث را مكرر نقل كرده‏ام كه در زمان معتصم مباحثه‏اى با حضور حضرت امام جواد عليه السلام- كه جوان بودند- و علماى زيادى از اهل تسنن تشكيل دادند، نظير كارى كه مأمون با حضرت رضا و علماى مذاهب و اديان مى‏كرد ولى اينجا فقط علماى اهل تسنن بودند. اينها مثل همه هوچيهايى كه هميشه و در همه زمانها وجود دارند [دنبال بهانه‏اى عليه امام جواد عليه السلام بودند.] خلفا (ابوبكر و عمر) در ميان مردم بت بودند- همين‏طور كه الآن هم هستند- و هر كسى را كه مى‏خواستند هو كنند به وسيله اينها [هو مى‏كردند كه‏] به خليفه اهانت مى‏كنى؟! ...
اينها براى اينكه حضرت را هو كرده باشند گفتند شما در باره فضيلت ابوبكر و فضيلت عمر و در باره رواياتى كه ما در اين زمينه داريم چه مى‏گوييد؟ فرمود چه رواياتى؟ روايتى خواندند كه جبرئيل بر پيغمبر اكرم نازل شد و گفت: يا رسولَ‏اللَّه خداى متعال مى‏فرمايد من از بنده خودم ابوبكر راضى هستم، شما از ابوبكر سؤال كنيد كه آيا او هم از ما راضى هست يا نه؟ بپرسيد كه ما خبرش را ببريم. فرمود: ما فضيلت ابوبكر را انكار نداريم ولى اين قدر مى‏دانيم كه پيغمبر اكرم در حجةالوداع فرمود دروغگويان بر من زياد شده‏اند: «كَثُرَتْ عَلَىَّ الْكَذّابَةُ» «سفينةالبحار، ج 2/ ص 474»: (چون اين را خود سنيها هم نقل كرده‏اند) كسانى‏كه به من دروغ مى‏بندند زيادند، و بعد به ما دستور داد كه هر حديثى كه از من نقل كرده‏اند آن را بر قرآن كريم عرضه بداريد، اگر ديديد مخالف قرآن است بدانيد من نگفته‏ام، من هرگز حرفى بر خلاف قرآن نمى‏زنم. ما نمى‏خواهيم فضل ابوبكر را انكار كنيم ولى اين حديث را بر قرآن عرضه مى‏داريم.
وقتى كه بر قرآن عرضه مى‏داريم مى‏بينيم كه قرآن مى‏فرمايد: «وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْانْسانَ وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَ نَحْنُ اقْرَبُ الَيْهِ مِنْ حَبْلِ‏الْوَريد» «ق/ 16»: ما انسان را آفريديم و از همه خاطرات ذهن او آگاهيم، از رگ گردن به او نزديكتريم. بنابراين معنى ندارد خدا به بنده خودش- كه او پيغمبر است- پيغام بدهد كه من از آن بنده ديگرم راضى‏ام، از او بپرس كه او از من راضى است يا راضى نيست. (به اين مناسبت اين داستان را گفتم كه اين حديث هست كه «الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ سَيِّدا شَبابِ اهْلِ‏الْجَنَّةِ» «فضائل الخمسة من الصحاح الستّة، ج 3/ ص 212- 218»: پيغمبر فرمود- اين را هم شيعه و سنى نقل كرده‏اند- كه حسن و حسين دو آقاى جوانان اهل بهشت‏اند.) آنها گفتند پس چه مى‏فرماييد در باره اين حديث از پيغمبر اكرم كه «ابوبَكْرٍ وَ عُمَرُ سَيِّدا كُهولِ اهْلِ‏الْجَنَّةِ» اينها آقاهاى پيرمردهاى اهل بهشت هستند. فرمود البته باز نمى‏خواهيم فضل آنها را انكار كنيم ولى متأسفانه بهشت پير ندارد كه اينها بخواهند آقاى آن پيرها باشند.

منبع:
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏27، از صفحه 115 الى 117

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » قرآن و حدیث » استاد مطهری و نقل حدیثی از امام جواد علیه السلام
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/028 ثانیه ایجاد شد.