ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » دانشنامه روزه و رمضان در آثار شهید مطهری » معنای کلمه احیا
عنوان جدید
معنای کلمه احیا
نگین
#1 ارسال شده : 1389 شهریور شنبه, 06 18:15:25(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 577
Woman
مکان: کرج

تشکرها: 23 بار
12 تشکر دریافتی در 11 ارسال
احياء يعنى‏ زنده كردن،نقطهء مقابل«اماته»كه به معنى ميراندن است.اين كلمه چنين مى‏رساند كه شب-كه قسمتى از وقت انسان است-دو حالت دارد:ممكن است شبِ كسى‏ زنده باشد و ممكن است شبِ او مرده باشد.شبِ زنده آن شبى است كه انسان تمام يا لااقل پاسى از آن شب را با ياد خدا و با مناجات و راز و نياز با ذات پروردگار به سر ببرد،و شب مُرده آن شبى است كه انسان تمام آن شب را با غفلت و فراموشى ذات‏ مقدس پروردگار بسر ببرد.ممكن است كسى خيال كند ...مراجعه شود به کتاب آزادی معنوی
میهمان
#2 ارسال شده : 1389 شهریور شنبه, 06 18:29:32(UTC)

رتبه: مهمان

امتیازات: 9,706-

تشکرها: 0 بار
3 تشکر دریافتی در 3 ارسال
چه انجمن خوبیه اینجا مهمون می تونه نظر بده.
نگین خانم بجای اینکه سریع مطلب بذاری توی دانشنامه ای که درست کردند یک نگاه کوچولو می کردی همین تایپک با همین عنوان هست. می بخشیدا میهمان داره به عضو انتقاد میکنه.
abbase1385
#3 ارسال شده : 1389 شهریور شنبه, 06 19:07:46(UTC)

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال
كلمه «احياء»
شهید مطهری درباره توضیح کلمه احیاء می فرمایند:
احياء يعنى زنده كردن، نقطه مقابل «اماته» كه به معنى ميراندن است. اين كلمه چنين مى رساند كه شب- كه قسمتى از وقت انسان است- دو حالت دارد: ممكن است شبِ كسى زنده باشد و ممكن است شبِ او مرده باشد. شبِ زنده آن شبى است كه انسان تمام يا حداقل بخشی از آن شب را با ياد خدا و با مناجات و راز و نياز با ذات پروردگار به سر ببرد، و شب مُرده آن شبى است كه انسان تمام آن شب را با غفلت و فراموشى ذات مقدس پروردگار بسر ببرد. ممكن است كسى خيال كند كه اين تعبير يك تعبير مجازى است، يك نوع تعارف است: شب كه زنده و مرده ندارد، شب بالاخره شب است، زمان است. مقدارى از زمان كه اين نيمكره زمين كه ما در روى آن زندگى مى كنيم مواجه با خورشيد نيست و نور خورشيد نمى تابد، به آن مى گويند «شب».
شب به هر حال شب است؛ شب نه زندگى دارد و نه مردگى. اين سخن راست است ولى آن كسى كه مى گويد احياء، شب را زنده نگه داشتن، مقصودش اين نيست كه اين قطعه زمان را شما زنده نگه داريد؛ مقصود زنده نگه داشتن خود شماست در اين قطعه از زمان. به عبارت دقيق تر، برخلاف آنچه كه ابتدائاً تصور مى شود، ما خيال مى كنيم زمان يك چيز است كه همه ما در داخل آن قرار گرفته ايم؛ درصورتى كه اين جور نيست. آن زمانى كه فكر مى كنيم همه در داخل آن قرار گرفته ايم آن زمانِ ما نيست.
زمانى كه ما روى آن حساب مى كنيم، ساعات و دقايق و هفته ها و ماهها و سالها را حساب مى كنيم، آن، زمان ما نيست، زمان اين زمين است. زمان ما يك حقيقتى است متحد با وجود خود ما، جزء وجود ماست. زمانِ ما، زمان وجود ما از خود ما منفك و جدا نيست؛ چيزى كه هست ما اين زمان را كه مقدار و اندازه دارد با زمان زمين حساب مى كنيم، با آن تطبيق مى كنيم، بعد خيال مى كنيم زمان يك چيز است و همه ما در آن قرار گرفته ايم. نه، زمان من يك چيز است، زمان شما يك چيز ديگر است يعنى مخصوص خودتان است؛ همين طور كه قد شما كه مثلًا صد و شصت سانتيمتر است، اين كمّيت و مقدار مال شماست و قد من كه صد و هشتاد سانتيمتر است، كمّيت و مقدارى است مخصوصِ من. شما يك قد و يك اندازه داريد، من هم يك قد و يك اندازه مخصوص به خود. (حالا اينها برابر با يكديگر باشند يا نباشند مطلب جداگانه اى است.) شما چون وجودتان يك وجود متحرك و سيال و متغيّر است، يك زمان در درون خودتان داريد، من هم يك زمان در درون خودم دارم، آن گل هم يك زمان در درون خودش دارد، آن درخت هم يك زمان در درون خودش دارد، اين سنگ هم يك زمان در درون خودش دارد؛ و زمانى كه در درون هر چيزى هست عين وجود آن چيز است.

منبع:
مجموعه آثاراستادشهيدمطهرى، ج 23، ص: 464

بی بی نیوز
#4 ارسال شده : 1389 شهریور شنبه, 06 19:16:58(UTC)

امتیازات: 175
مکان: شانزالیزه

تشکرها: 0 بار
5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
بی بی گزارش می دهد:

همانطور که میهمان عزیز گفتند نگین خانم تایپک تکراری گذاشته اند و علاوه بر آن جناب عباسی دقیقا همان مطلبی که در آن تایپک آمده است گذاشته اند.

بی بی از مسئولین کشوری و مسئولین ناظر بر این انجمن می خواهد که به این دو عزیز تذکر دهد و این تایپک را حذف کنند.

همچنین بی بی به اعضا انجمن پیشنهاد می کند اول سری هر چند اجمالی به مطالب انجمن بزنند بعد مطلب بذارند تا کمتر مطلب و تایپک تکراری بذارند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
عنوان جدید
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » دانشنامه روزه و رمضان در آثار شهید مطهری » معنای کلمه احیا
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن می باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن می باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/576 ثانیه ایجاد شد.