ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » به بهانه 12 اردیبهشت روز معلم
به بهانه 12 اردیبهشت روز معلم
بهاره
#1 ارسال شده : 1390 فروردین ﺳﻪشنبه, 30 12:19:41(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 83

تشکرها: 0 بار
1 تشکر دریافتی در 1 ارسال
با سلام به دوستان انجمن 12 اردیبهشت روز معلم نزدیکه و از اونجا که این سایت هم مربوط به شهید مطهری است رفقا از همین حالا باید به فکر باشند مطالبی را آماده کنند ممنون میشم اگه مطلبی درباره این روز و مقام معلم و معلم شهید مطهری دارید در ذیل این تاپیک ایجاد کنید ممنون از دوستان
دل آرام
#2 ارسال شده : 1390 فروردین ﺳﻪشنبه, 30 13:54:51(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

خاطره ای از شهید مطهری
شهید مطهری بحثی در مورد آزادی زن ها دارند و اینکه رژیم شاه به زنها آزادی می داد نه برای اینکه دلش برای آنها بسوزد که دست مایه ایی برای فاسد کردن دختران بود. خاطره شهید مطهری مربوط به دعوت ایشان برای تدریس به دختران بی حجاب است. این خاطره را نقل می کنم و امیدوارم وضع دانشگاه های ما جوری بشود که اگر شهید زنده می بود می توانست در این کلاس ها شرکت کند.

آمدند دبيرستان هاى مختلط تأسيس كردند، براى چه؟ هدف چه بود؟ دانشگاهها كه وضع عجيبى داشت. در حدود دوازده سال پيش، از دانشكده ادبيات (آن وقت من در دانشكده الهيات تدريس مى ‏كردم) از من دعوت شد كه در دوره فوق ليسانس و دكتراى آنجا كه كلاسهاى آن معمولا چهار پنج نفر بيشتر نيستند تدريس كنم. دعوت رسمى شد، ابلاغ صادر شد. من هم نمى ‏رفتم.
اصرارهاى خيلى زيادى شد و دلايل بسيارى آوردند كه چنين نيازى به فلسفه اسلامى هست و اگر شما بياييد چنين و چنان مى ‏شود و ... من يك روز رفتم. تا رفتم داخل سالن دانشكده ادبيات، واقعا وحشت كردم. آن كلاس در زيرزمين تشكيل مى ‏شد. من سالن سينما را تا آن وقت نديده بودم، هنوز هم نديده ‏ام، ولى آنچه را كه درباره سالن سينما شنيده بودم آنجا شهود كردم. حقيقتا شرمنده شدم. از آن اتاق كه بيرون آمدم بروم زيرزمين براى درس، از يك كنارى خودم را كشيدم، سرم را پايين انداختم رفتم آنجا چهار كلمه درس گفتم و گفتم خداحافظ، اينجا جاى من نيست. ( نقل از کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران )

روز معلم بر همه معلمان اسلامی ایران مبارک

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

داریوش
#3 ارسال شده : 1390 فروردین ﺳﻪشنبه, 30 19:22:24(UTC)

امتیازات: 777

تشکرها: 1 بار
6 تشکر دریافتی در 5 ارسال

تدریس عاشقانه

حجت الاسلام سیدمحمدباقر حجتی، یکی از شاگردان استاد شهید مطهری می گوید:

«استاد شهید، هنگام تدریس گاهی آن چنان در تفکر و هیجان غرق می شدند که حتی سرمای شدید و یا گرمای طاقت فرسای فضای جلسه را احساس نمی کردند و عاشقانه سرگرم تدریس می گشتند، بدان گونه که هیچ انگیزه ای نمی توانست مسیر تفکر و اندیشه و تمرکز فکری ایشان را پریشان و منحرف و یا دچار آسیب سازد.
استاد در تمام فصول در حجره ای تدریس می فرمود که نه به گاه شدت حرارت ایام گرما، وسیله خنک کننده ای در آن وجود داشت و نه به هنگام سوز سرمای پاییز و زمستان ـ که گاهی تا مغز استخوان را می آزرد ـ وسیله ای برای گرم کردن فضای جلسه درس در آن تهیه شده بود. حتی در ایام شدت سرما، درِ حجره به هنگام تدریس باز بود و استاد عزیز ما هنگام تدریس، آن چنان در بیان مطالب، از خود علاقه و حرارت نشان می دادند که ما در حین درس، آن گاه که گوش به سخنان ایشان سپرده بودیم، سرمای پیرامون خود را غالباً احساس نمی کردیم و آن گاه که درس پایان می یافت، تازه احساس می کردیم تا چه اندازه هوا سرد و سوزناک و غیرقابل تحمل است.
در طول مدت قریب به دوازده سال که در مدرسه مروی از محضر پرفیض استاد شهیدمان در حکمت و فلسفه اسلامی بهره می جستیم، هرگز سخنی که حاکی از خودستایی باشد، از ایشان نشنیدیم و علی رغم مایه های فراوان و سرشار علمی، آن چنان فروتنانه و بی ریا سرگرم بحث می شدند که همه حاضران و ناظران مجلس درس خود را مجذوب خویش می ساختند».

برگرفته از سایت حوزه نت

نواندیش
#4 ارسال شده : 1390 ارديبهشت چهارشنبه, 07 13:57:01(UTC)

امتیازات: 384
مکان: اینجا

5 تشکر دریافتی در 4 ارسال
یاد قدیم ها بخیر ، روز معلم جشن بود، تخم مرغ رنگی و جوراب و هدیه های مختلف . امیدوارم معلم های ما احساسات پاک بچه ها را به خوبی جواب گو باشند.
اشکالات نظام اموزش پرورش را بهانه ای برای تنبلی ندانند و به دنبال پیشرفت و بهتر کردن و به روز کردن روش تدریس خودشان باشند.
شهید مطهری در نظام پهلوی به معلمی روی آورد و از آنجا که خودش خواست و احساس مسئولیت می کرد اینگونه اثر بخش و فرهنگ جامعه اسلامی را رونق می دهد.
روز معلم به همه معلم ها مبارک مخصوصا معلم کلاس سوم ابتداییم، آقای کتابدار در مدرسه خاتم الانبیاء
دل آرام
#5 ارسال شده : 1391 ارديبهشت پنجشنبه, 07 13:07:01(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

نواندیش نوشته است:

امیدوارم معلم های ما احساسات پاک بچه ها را به خوبی جواب گو باشند.
اشکالات نظام اموزش پرورش را بهانه ای برای تنبلی ندانند و به دنبال پیشرفت و بهتر کردن و به روز کردن روش تدریس خودشان باشند.
شهید مطهری در نظام پهلوی به معلمی روی آورد و از آنجا که خودش خواست و احساس مسئولیت می کرد اینگونه اثر بخش و فرهنگ جامعه اسلامی را رونق می دهد.

به نکته خوبی اشاره کردید، باهاتون کاملا موافقم.

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

حزب الله
#6 ارسال شده : 1391 خرداد پنجشنبه, 04 17:39:49(UTC)

امتیازات: 188

9 تشکر دریافتی در 8 ارسال

پيام علامه طباطبايى‏

باسمه تعالى‏

به ياد يك شخصيّت علمى و فلسفى كه با درگذشت خود دنيايى را غرق اسف و جهان فضل و دانش را با از ميان رفتن خود عزادار نمود.

مرحوم مغفور مطهّرى‏ كه دانشمندى بود متفكّر و محقّق، داراى هوشى سرشار و فكرى روشن و ذهنى واقع‏بين، تأليفاتى كه از خود به يادگار گذاشته و تحقيقاتى كه در اطراف مقاصد علمى و برهانى نگاشته و در لابلاى كتابهايش به چشم مى‏خورد، اعجاب‏آور است.

مرحوم مطهّرى با تاريخ زندگى پرارزش و سعادتمند خود كه پر از تلاش علمى و تفكّر فلسفى بود به شيفتگان علم و فلسفه پيغامى رسا و پرارزش مى‏فرستد كه از كوشش و تلاش كمالى هرگز آرام ننشسته و مجاهده علمى و كمالى را هرگز فراموش نكنند و حيات خود را كه بهترين متاع انسانى است در بازار حقايق به حيات معنوى- كه حيات عالى انسانى است و تا دنيا دنياست بقاى ابدى دارد- تبديل كنند و در اين چند روز زندگى شيفته و فريفته شخصيّتهاى ساختگى و خيالى نباشند.

آرى، يك راه باريكى كه يك مرد دانشمند به حقايق باز كند، براى وى حيات ابدى مى‏بخشد و از دنيا و ما فيها ارزنده‏تر است.

محمّد حسين طباطبايى‏

مجموعه آثار شهيد مطهري، ج‏1، ص: 11

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » به بهانه 12 اردیبهشت روز معلم
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/060 ثانیه ایجاد شد.