ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » اصلیت شهید مطهری
اصلیت شهید مطهری
نواندیش
#1 ارسال شده : 1390 آذر شنبه, 26 17:31:28(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 384
مکان: اینجا

تشکرها: 1 بار
5 تشکر دریافتی در 4 ارسال

جلال الدین فارسی  میگوید که در اواخر عصر قاجار به ایران مهاجرت کرده است. قاجاریها حدود سیصد سال حکومت کردند. اگر پنجاه سال پایانی این سلسله را اواخر عصر قاجار حساب کنیم، به احتمال قریب به یقین خانواده شهید مطهری از گروه بزرگ مهاجرینی است که ما به آن فراریان امیر عبدالرحمن میگوییم. «امیر خونآشام» برای حذف مردم شیعه از افغانستان دست به نسلکشی و اخراج اجباری زد که در پی آن حدود شصت درصد شیعیان قتل عام و جمع پرشماری نیز به طور گسترده و گروهی به ایران و پاکستان پناه بردند. البته این تقارن زمانی از گفتار استاد فارسی نیز به نحوی اسننباط میشود.

اتفاقاً بعد از هجرت پدرم پدر شهيد مطهري هم با جمع کثيري از خانوادهشان از هرات به فريمان آمدند و آنجا ساکن شدند. من در سال1333 يا 1334 براي اولين بار در مسجد گوهرشاد (مشهد) با استاد شهيد مطهري آشنا شدم. وقتي خود را معرفي کردم، گفتند چرا به برادر شما علاوه بر اين که حبيب الله فارسي ميگويند حبيب الله افغاني هم ميگويند؟ عرض کردم به خاطر اين که ما از هرات به مشهد هجرت کرديم. استاد مطهري هم گفتند: ما هم به صورت خانوادگي هراتي هستيم و پدرم از هرات به مشهد آمدند....

مطالعه کنید تمام ماجرا را در :  http://bazmeandishah.blogfa.com/post-78.aspx

شیدا
#2 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 10:58:28(UTC)

امتیازات: 205
Woman
مکان: تهران

تشکرها: 29 بار
20 تشکر دریافتی در 18 ارسال

جدی ؟ فکر می کردم استاد مطهری اصالتا خراسانی هستند ، برام جالب بود

آسمون
#3 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 11:22:51(UTC)

رتبه: عضو

امتیازات: 15

تشکرها: 0 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال

بر فرض درستی این ادعا -در گذشته - افغانستان جزو ایران بوده پس همه افغانی ها به نوعی ایرانی الاصل هستند.

گذشته از این خب بر فرض که افغانی باشه چه ضرری برای کسی داره اونچه که شهید مطهری رو شهید مطهری کرده آثار و عقائد اسلامیش هست نه اینکه اهل این کشور یا اون کشور بودنش

به دریا بنگرم دریا تو بینم
به صحرا بنگرم صحرا تو بینم
به هرجا بنگرم کوه و درو دشت
نشان از قامت رعنا تو بینم
ایمان
#4 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 11:27:05(UTC)

امتیازات: 690

تشکرها: 6 بار
13 تشکر دریافتی در 11 ارسال

با سلام بعد از مطالعه لینک دوست عزیزم نواندیش جستجویی در اینترنت کردم ، یکی از وب سایت هاا که نویسنده آن هم یک مهاجر افغانی بود مطلبی نوشته بودند که شاید جالب باشه ؛ اگه دوستان پاسخی دارن بنویسند :

دوشخصیت افغانی الاصل !

شاید برای شما تکراری باشد و این مطلب را مدتها پیش خوانده باشید ولی بنظرم هستند کسانی امثال بنده که این موضوع را نمیدانند وصد البته همانقدر که برای من جالب بود برای آنها نیز باید جالب باشد !

افغانی یا ایرانی ؟

این دو شخصیت کسانی نیستند جز استاد شهید مرتضی مطهری و استاد جلال  الدین فارسی ! طبق تحقیقات انجام شده هر دو از هراتی‌های اصیل بوده اند که مدت‌ها پیش به ایران مهاجرت نموده اند. هر دو جز شخصیت‌های تاثیرگذار انقلاب اسلامی‌ایران بوده اند.استاد مطهری را که شخصیت مشهورریست را فقط همین اندازه اشاره کنیم که خانواده وی اصلیتی هراتی داشته اندو جلال الدین فارسی درگفت وگویی که باماهنامه کیهان فرهنگی در شماره بهمن واسفند ۱۳۸۸ انجام داده است به تفصیل در مورد اصالت خانوادگی خود و شهید مطهری که از کجای افغانستان هستند صحبت نموده اند. که این شماره ازماهنامه را میتوانید از اینجا دریافت کنید. نکته جالب اینجاست که هر دو دارای جایگاه‌های بالایی در نظام جمهوری اسلامی‌بوده اند همراه با اصلیتی افغانی !حتی جلال الدین فارسی نامزد اولین انتخابات ریاست جمهوری نیز میشود که با نامه مستقیم شیخ علی تهرانی به امام خمینی ره مبنی بر اصالت افغانی ایشان ، مجبور میشوند که انصراف دهند.

این نویسنده در ادامه مطالب خود در ذیل عنوان « چند نکته » مطالبی را درج کرده اند که شاید برای مسئولین سایت جامع شهید مطهری نیز قابل توجه باشه این وبلاگ نویس افغانی الاصل نوشته اند :

دستگاه‌ها و رسانه‌ها این واقعیت را کتمان میکنند! نمونه بارز آن سایت رسمی‌استاد مطهری .....

شیطونک
#5 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 11:37:09(UTC)

امتیازات: 41-
Woman
مکان: قوچان

تشکرها: 14 بار
9 تشکر دریافتی در 6 ارسال

ایمان نوشته است:

با سلام بعد از مطالعه لینک دوست عزیزم نواندیش جستجویی در اینترنت کردم ، یکی از وب سایت هاا که نویسنده آن هم یک مهاجر افغانی بود مطلبی نوشته بودند که شاید جالب باشه ؛ اگه دوستان پاسخی دارن بنویسند :

دوشخصیت افغانی الاصل !

شاید برای شما تکراری باشد و این مطلب را مدتها پیش خوانده باشید ولی بنظرم هستند کسانی امثال بنده که این موضوع را نمیدانند وصد البته همانقدر که برای من جالب بود برای آنها نیز باید جالب باشد !

افغانی یا ایرانی ؟

این دو شخصیت کسانی نیستند جز استاد شهید مرتضی مطهری و استاد جلال  الدین فارسی ! 

نمیدونم چرا هر چی عالم فرهیخته داریم هی برچسب افغانی بودن می زنند از سید جمال الدین اسد آیادی گرفته تا ... . حالا شهید مطهری واقعا اینقدر کمبود شخصیت ؟!

فایلهای الصاق شده :
800px-Friday_Mosque_in_Herat,_Afghanistan.jpg (100kb) تعداد دانلود 2 بار.
800px-Citadel_in_Herat_in_2011-cropped.jpg (58kb) تعداد دانلود 2 بار.
800px-Musalla_Complex_in_2009.jpg (129kb) تعداد دانلود 2 بار.

You cannot view/download attachments. Try register.
rozita98
#6 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 11:39:49(UTC)

امتیازات: 195

تشکرها: 3 بار
5 تشکر دریافتی در 5 ارسال

شیطونک نوشته است:

نمیدونم چرا هر چی عالم فرهیخته داریم هی برچسب افغانی بودن می زنند از سید جمال الدین اسد آیادی گرفته تا ... . حالا شهید مطهری واقعا اینقدر کمبود شخصیت ؟!

من آنم که رستم بود پهلوان گفتن ها چه دردی از کسی دوا می کنه مهم اینه که آدم به آثارشون اعتماد داشته باشه و توی زندگی خودش به کار بگیره حالا اهل هرجا می خوان باشن

شیدا
#7 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 11:39:58(UTC)

Woman

فکر نمی کنم هم ردیف قرار دادن شهید مطهری با جلال الدین فارسی کار درستی باشه ! شان استاد مطهری از نظر علمی و عقیدتی و خط فکری استاد با جلال الدین فارسی بسیار متفاوت بوده و اینگونه سخن گفتن ظلم به استاد هست .

شیطونک
#8 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 11:42:06(UTC)

امتیازات: 41-
Woman
مکان: قوچان

تشکرها: 14 بار
9 تشکر دریافتی در 6 ارسال

شیدا نوشته است:

فکر نمی کنم هم ردیف قرار دادن شهید مطهری با جلال الدین فارسی کار درستی باشه ! شان استاد مطهری از نظر علمی و عقیدتی و خط فکری استاد با جلال الدین فارسی بسیار متفاوت بوده و اینگونه سخن گفتن ظلم به استاد هست .

برام سوال شده کسی می دونه این آقا جلال کیه  ؟

msh
#9 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 12:07:52(UTC)

امتیازات: 400

7 تشکر دریافتی در 7 ارسال

آسمون نوشته است:

بر فرض درستی این ادعا -در گذشته - افغانستان جزو ایران بوده پس همه افغانی ها به نوعی ایرانی الاصل هستند.

گذشته از این خب بر فرض که افغانی باشه چه ضرری برای کسی داره اونچه که شهید مطهری رو شهید مطهری کرده آثار و عقائد اسلامیش هست نه اینکه اهل این کشور یا اون کشور بودنش

چه اصراری هست که همه رو ایرانی الاصل کنید ؟

حالا کی گفت این حرف اگر درست باشه به ایشون ضرر می زنه ؟

msh
#10 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 12:10:40(UTC)

امتیازات: 400

7 تشکر دریافتی در 7 ارسال

شیدا نوشته است:

چه ربطی داشت؟

مگر کسی این دو رو در یک رتبه قرار داد ؟ چه ظلمی شده ؟ مشکلی هست پدر بزرگ ایشون افغانی باشه ؟ حالا که اثبات نشده اما اگر هم باشه مشکلش چیه که اینجوری به پروپای جلال الدین هم می خواهید بپیچید که حرفش رو رد کنید ؟ ؟

شیدا
#11 ارسال شده : 1390 آذر یکشنبه, 27 13:44:43(UTC)

Woman

msh نوشته است:

چه ربطی داشت؟

مگر کسی این دو رو در یک رتبه قرار داد ؟ چه ظلمی شده ؟ مشکلی هست پدر بزرگ ایشون افغانی باشه ؟ حالا که اثبات نشده اما اگر هم باشه مشکلش چیه که اینجوری به پروپای جلال الدین هم می خواهید بپیچید که حرفش رو رد کنید ؟ ؟

با سلام خدمت msh  عزیز ؛ ناراحتی من از اصالت نژادی و اقلیمی شهید مطهری نیست ؛ بحث من اینه که شخصیت استاد محل اشکال نیست - البته بحث مطلق تایید نیست -  اما درباره جلال الدین فارسی " ان قلت " هایی وجود داره که باید بررسی بشه  ، وگرنه اصالت نژادی  و تفاوت اقلیمی انسان هیچ مهم نیست  و اصل علم و تقوی است ، بذار برای روشن شدن مطلبم مثالی بزنم ؛ اگه شما بگید شهید مطهری و فلان متفکری که عقائد باطلی هم داره ولو نابغه هم باشه افتخار فلان سرزمین هستند این عطف ، عطف زیبایی نیست و ممکنه مخاطب تصور کنه این دو در یک خط فکری و در یک سطح علمی قرار دارند . به قول معروف: فافهم ؛ دیدین دیدین دیدین 

سمیه
#12 ارسال شده : 1390 آذر دوشنبه, 28 09:33:13(UTC)

رتبه: عضو

امتیازات: 63

تشکرها: 0 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال

شیدا نوشته است:

با سلام خدمت msh  عزیز ؛ ناراحتی من از اصالت نژادی و اقلیمی شهید مطهری نیست ؛ بحث من اینه که شخصیت استاد محل اشکال نیست - البته بحث مطلق تایید نیست -  اما درباره جلال الدین فارسی " ان قلت " هایی وجود داره که باید بررسی بشه  ، وگرنه اصالت نژادی  و تفاوت اقلیمی انسان هیچ مهم نیست  و اصل علم و تقوی است ، بذار برای روشن شدن مطلبم مثالی بزنم ؛ اگه شما بگید شهید مطهری و فلان متفکری که عقائد باطلی هم داره ولو نابغه هم باشه افتخار فلان سرزمین هستند این عطف ، عطف زیبایی نیست و ممکنه مخاطب تصور کنه این دو در یک خط فکری و در یک سطح علمی قرار دارند . به قول معروف: فافهم ؛ دیدین دیدین دیدین 

فافهم چیه ؟ دیدین دیدین ... چیه؟

شاید به جای جروبحث های الکی که شد انتظار این هست که سایت رسمی شهید مطهری اگر مخالف این حرف هست اثبات کنه و بررسی کنه. اگر هم واقعا اینجور هست رسما در رزومه شهید مطهری بیاورد که اصلیت ایشان هراتی است.

یاسین
#13 ارسال شده : 1390 آذر دوشنبه, 28 19:07:01(UTC)

امتیازات: 9-
مکان: قم

تشکرها: 17 بار
6 تشکر دریافتی در 5 ارسال

من اطلاعی راجع به اجداد استاد شهید مرتضی مطهری و محل تولد آن ها را به طور دقیق ندارم ولی شاید اطلاعات زیر به درد بخورد:

هرات که از زمان تاسیس کشور ایران به دست کوروش، همیشه بخشی از ایران و کانون فرهنگ و ادب این سرزمین، و برای مدتی نیز شاهزاده نشین ایران و مقر حکومت خراسان بود به همراه قسمت‌هایی از شرق هریرود، در سال 1857 میلادی، در زمان ناصردین شاه قاجار و با امضای معاهده پاریس[i] از ایران جدا شد. از آن زمان به بعد، بسیاری از خانواده ها به خاطر نا امنی و موارد دیگر به داخل مرز های جدید ایران و شهر های مهم خراسان که تا قبل از آن هرات هم نگین خراسان و دل خراسان[ii] نامیده می شد، کوچ کردند.

خواجه عبدالله انصاری مشهور به پیر هرات، عارف و شاعر سدهٔ پنجم هجری

مولانا عبدالرحمن جامی، شاعر سدهٔ نهم هجری

امام فخر رازی، شاعر سدهٔ ششم هجری

کمال‌الدین بهزاد، نقاش و مینیاتوریست عصر تیموریان

گوهرشادبیگم، همسر سلطان شاهرخ تیموری

معین الدین شاهرخ تیموری، از بزرگترین پادشاهان تیموری

شاه عباس یکم، نامدارترین شهریار دوران صفوی

از شخصیت هایی هستند که در این شهر به دنیا آمده اند.

[ii] - تاریخ بیهقی

دل آرام
#14 ارسال شده : 1391 ارديبهشت شنبه, 09 11:08:54(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

فرزند شهید مطهری در مورد اصالت خانوادگی شهید مطهری اینگونه بیان کردند:

- از خود استاد شنیدم که می گفتند؛ تا آنجا که می دانم اجدادم همه روحانی بوده اند. پدربزرگ استاد مرحوم آخوند محمد علی بوده که کتابی به نام «وقایع الایام» در 1005 صفحه از ایشان به خط بسیار خوش باقی است، جد استاد در آن کتاب از پدر خود به نام شیخ محمد رضا یاد می کنند. نسب استاد در واقع به سیستان بر می گردد، زیرا پدربزرگ استاد شهید، اهل سیستان بوده و به مشهد مهاجرت می کند و پدرشان (مرحوم شیخ محمد حسین) در مشهد به دنیا می آید. مرحوم شیخ محمد حسین پس از بازگشت از نجف نزد برادرش به «عبدالاباد» می رود و چند سال در آنجا می ماند. بعد با دختری از روستای «قلندراباد» ازدواج کرده و حدود سه سال در همان قلندرآباد می مانند. به دلیل پیدا شدن اختلاف میان پدر استاد و خان قلندرآباد، ایشان به فریمان مهاجرت کرده و باقی عمر خود را در فریمان سپری می کنند و همۀ فرزندان ایشان از جمله استاد در فریمان به دنیا می آیند. 

این توضیحات را از این جهت عرض کردم که اخیرا دیدم یکی از آقایان در مصاحبه ای با یک ماهنامه گفته بودند پدر استاد در یکی از کشورهای همسایه به دنیا آمده و سپس شهید مطهری همراه پدر به ایران آمده اند. تنها عموی ما که اکنون در قید حیات است از این سخنان مبهوت مانده بود و آنچه عرض کردم عمویمان مکرر از مرحوم شیخ محمد حسین (پدر استاد) شنیده است.

منبع خبر : http://www.mortezamotaha...wsView.html?NewsID=78827

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

1 کاربر از دل آرام برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
تنهای تن ها در تاریخ 1391/02/10(UTC)
تنهای تن ها
#15 ارسال شده : 1391 ارديبهشت یکشنبه, 10 20:55:04(UTC)

امتیازات: 132

تشکرها: 1 بار
4 تشکر دریافتی در 3 ارسال

بنده هم مقاله ایی دیدم که سخن شما در مورد سیستانی بودن اجداد شهید مطهری تایید می کنه . منتها وقت نکردم دنبال منبع اصلی آن بگردم. در قسمتی از این مقاله اینگونه آمده است:

بر اساس نقل قول سید صادق طباطبایی از روحانیون سیستان و نماینده سابق مجلس از منطقه سیستان قبل از انقلاب شهید مطهری را در مشهد ملاقات و طی صحبت هایی با ایشان پس از اینکه شهید مطهری  متوجه می شوند سید صادق طباطبایی سیستانی هستند اظهار می دارند که من(مرحوم مطهری ) هم اصالتا سیستانی و از طایفه قاسمی هستم.

درد بی عشقی، ز جانم برده طاقت، ور نه من

داشتم آرام، تا آرام جانی داشتم

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » اصلیت شهید مطهری
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/142 ثانیه ایجاد شد.