ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » کتاب شناسی شهید مطهری » ویژگی‌های آثار استاد
ویژگی‌های آثار استاد
دفتر دل
#1 ارسال شده : 1391 خرداد یکشنبه, 28 13:50:56(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 301

تشکرها: 46 بار
11 تشکر دریافتی در 9 ارسال

مراجعه به كتاب‌های استاد شهید نشان دهنده ویژگی‌های خاصی است كه در كمتر كتابهائی كه در همان زمینه‌ها نوشته شده،یافت می‌شود و به طور خلاصه آن ویژگی‌ها عبارتند از:

1-قابل استفاده بودن برای همگان،چون استاد به هنگام تحریر و نگارش،جامعه و استعداد آن را مد نظر داشته و لذا از استعمال الفاظ نامأنوس و اصطلاحات گنگ و تطویل و یا اجمال گوئی پرهیز نموده است.

2-تنوع و گستردگی موضوعات.

3-نوشته‌های ایشان پاسخی بود به نیازهای جامعه بحرانی و در سراشیبی سقوط ما،كه این نیز یكی دیگر از ویژگی‌های نوشته‌های استاد است.

4-ویژگی دیگر آثار استاد این است كه نوشته‌های ایشان با بهترین اسلوب و با نهایت تحقیق نگاشته شده است،بطوریكه در كلیه كتابهائی كه از ایشان در زمان حیاتشان منتشر شده انسان می‌بیند كه حاوی تمام جنبه‌های بحث مورد نظر استاد بوده است.

5-مطالبی را كه استاد نوشته و یا القا كرده به عمق معانی آن‌ها رسیده و آن‌ها را هضم كرده و بعد از بررسی همه جانبه اقدام به پخش آن كرده است.

6-ویژگی دیگر نوشته‌های استاد را در این دانسته‌اند كه ایشان آثارش در واقع تحلیل‌گر یك انقلاب فكری و مكتبی بوده و زمینه‌ساز انقلاب سیاسی بوده است.(18)

علی بن ابراهیم،عن ابیه،عن احمد بن النضر الخزّاز،عن عمرو بن شمر،عن جابر، عن ابی جعفر علیه السلام قال:قال رسول الله صلی الله علیه و آله لجابر بن عبدالله یا جابر هذا شهر رمضان من صام نهاره و قام وردا من لیله و عفّ بطنه و فرجه و كفّ لسانه خرج من ذنوبه كخروجه من الشهر،فقال جابر:یا رسول الله ما احسن هذا الحدیث،فقال رسول الله(صلی الله علیه و آله)یا جابر و ما اشد هذه الشروط.

از امام باقر علیه السلام نقل شده كه فرمود:پیامبر صلی الله علیه و آله به جابر بن عبدالله فرمود ای جابر این ماه،ماه رمضان است و هر كس روزهای این ماه را روزه گرفت و قسمتی از شب‌هایش را به خواندن ادعیه و اذكار پرداخت،و شكم و دامن و زبان خود را(از محرمات)نگاهداشت،از گناهان خود بیرون آید همانگونه كه از این ماه بیرون رود.جابر عرض كرد:این چه حدیث خوبی بود!حضرت فرمود:و این شرایط چه شرایط مشكلی است «فروع كافی ج 4 ص 87 باب ادب الصائم ح 2»

منبع : قسمتی از مقاله نگاهی كوتاه به زندگانی پربار شهید مطهری

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » کتاب شناسی شهید مطهری » ویژگی‌های آثار استاد
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/043 ثانیه ایجاد شد.