ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » دانشنامه روزه و رمضان در آثار شهید مطهری » مشقت در روزه
عنوان جدید ارسال پاسخ
مشقت در روزه
abbase1385
#1 ارسال شده : 1390 مرداد یکشنبه, 23 14:46:17(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال
همانطور که می دونید بیشتر پیر مرد و پیر زن ها روزه گرفتن براشون خیلی سخته و نمی تونند روزه بگیرند حالا یا به خاطر کهولت سنشون و یا به خاطر مریضی که غالبا مریض هم هستند لذا از یک طرف دین اسلام گفته که انسان باید در ماه مبارک رمضان روزه بگیره و از طرف دیگه به خاطر پیری و مشقت اینها نمی تونند روزه بگیرند حالا در چنین مواردی بهتر است پیرمردها و پیر زن ها روزه بگیرند هر چند که سنشون بالاست و هر چند که مریض هستند و یا نه بهتر این هست که اصلا روزه نگیرند و اگه روزه نگیرند در این صورت چطور تکلیف وجوب روزه از گردنشون ساقط می شه؟
سیاوش
#2 ارسال شده : 1390 مرداد یکشنبه, 23 15:01:53(UTC)

امتیازات: 684

تشکرها: 9 بار
19 تشکر دریافتی در 18 ارسال
مرحوم آقا شيخ عبد الكريم در اين اواخر پير شده و مريض احوال بودند، ولى در ماه رمضان گاهى روزه‏ مى‏گرفتند. به ايشان گفتند فتواى خود شما برخلاف اين است، در فقه مى‏گوييد اگر كسى خوف ضرر داشته باشد نبايد روزه بگيرد. اصلًا خود شيخ و شيخه (مرد پير و زن پير) موضوعيت دارد، خودشان از مستثنى‏ها هستند كه لازم نيست احتمال ضرر بدهند. اينها اگر مشقت‏ هم برايشان باشد نبايد روزه بگيرند. مى‏گفتند: فتواى خودم اين است ولى آن رگ عوامى‏ام نمى‏گذارد كه من روزه‏ام را بخورم. البته همين جور است، ولى دستور اسلام غير از اين است.
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى ، ج‏21، ص 173

نواندیش
#3 ارسال شده : 1391 تير پنجشنبه, 29 19:30:02(UTC)

امتیازات: 384
مکان: اینجا

تشکرها: 1 بار
5 تشکر دریافتی در 4 ارسال

واقعا روزه گرفتن در این فصل از سال سخت هست، خیلی سخت. اما به نظر من سخت تر اینه که بین آدمهایی باشی که هیچ کدام روزه نمی گیرن و فقط تو روزه می گیری.

همه می خورن و تو از تشنگی له له می زنی. موقع افطار خیلی شیرینه اما سخته که شیرینه.

اگر توی چنین فضایی روزه گرفتی یاد من هم باش.

اگر توی چنین فضایی هستی و روزه نمی گیری مطمئنم اونقدر خوب هستی که اگر فضایت رو عوض کنی و دوستان بهتری داشته باشی متوجه می شی که اهل روزه ایی، اهل خدایی.

پاسخ سریع نمایش بخش پاسخ سریع
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
عنوان جدید ارسال پاسخ
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » دانشنامه روزه و رمضان در آثار شهید مطهری » مشقت در روزه
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن می باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن می باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/287 ثانیه ایجاد شد.