ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » جملات ناب از معلم شهيد مرتضی مطهری
جملات ناب از معلم شهيد مرتضی مطهری
شیدا
#1 ارسال شده : 1389 فروردین یکشنبه, 29 16:17:52(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/11/20(UTC)
ارسالها: 164
امتیازات: 205
Woman
مکان: تهران

تشکرها: 29 بار
20 تشکر دریافتی در 18 ارسال
-ایمان پیوند ادراکی با حقیقت است ایمان یعنی تسلیم یعنی خدا آگاهی مقرون به گرایش و تسلیم در پیشگاه حق.


-شناختن, همان دانستن است.


-عشق انسان را می رساند به مرحله ای که می خواهد از معشوق, خدائی بسازد و از خود بنده ای، او را هستی مطلق بداند و خود را در مقابل او نیست و نیستی حساب کند.


-زهد برداشت کم برای بازدهی زیاد است.


-زن آفریننده عشق است و عشق آفریننده مرد و مرد آفریننده تاریخ . ناظر به نقش مستقیم زن در سازندگی تاریخ است.


-زنان در طول تاریخ تنها مولد و زاینده مردان و پرورش دهنده جسم انها نبوده اند، بلکه الهام بخش و نیرو دهنده و مکمل مردانگی آنها بوده اند.


-اطراف کلمه شهید را هاله ای از قدس و تعالی احاطه کرده است.


-حسین (ع) سنگر عمل صالح است نه سنگر گناهکاری.


-کلید شخصیت حسین (ع) حماسه است، شور است، عظمت است، صلابت است، ایستادگی و حق پرستی است.


-تقوا محدودیت نیست، مصونیت است.


-پرستش نوعی رابطه خاضعانه و ستایشگرانه است که انسان با خدای خود برقرار می کند.


-خودباختگی یعنی تزلزل شخصیت.

دل آرام
#2 ارسال شده : 1389 فروردین دوشنبه, 30 15:46:13(UTC)

رتبه: مدیر

تاریخ عضویت: 1388/11/20(UTC)
ارسالها: 351
امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال
«این انقلاب به شرطی در آینده محفوظ خواهد ماند و به شرطی تداوم پیدا خواهد كرد كه قطعا و حتما مسیر عدالت‏خواهی را برای همیشه ادامه بدهد؛ یعنی دولت‏های آینده واقعا و عملاً در مسیر عدالت اسلامی گام بردارند، برای پر كردن شكاف‏های طبقاتی اقدام كنند، تبعیض‏ها را واقعا از میان بردارند و برای برقراری یك جامعه تولیدی به مفهوم اسلامی آن... تلاش كنند».

«قوی‏ترین حربه دفاعی این انقلاب و مؤثرترین اسلحه پیشرفت آن، ایمان ملت به نیروی خویش و بازگشت به ارزش‏های اصیل اسلام است. ابرقدرت‏ها از یك چیز وحشت دارند و آن بیداری خلق مسلمان است. اگر شرق بیدار شود و خودِ اسلامی خود را كشف كند، در آن صورت حتی بمب اتمی هم از پس این نیروی عظیم و این توده به پا خاسته برنخواهد آمد. راه این بیداری، آشنایی با تاریخ و فرهنگ و ایدئولوژی خودمان است».

«برعكس آن چه مخالفین حجاب خرده‏گیری كرده‏اند و گفته‏اند حجاب موجب فلج كردن نیروی نیمی از افراد اجتماع است، بی‏حجابی و ترویج روابط آزادی جنسی، موجب فلج كردن نیروی اجتماع است. آن‏چه موجب فلج كردن نیروی زن و حبس استعدادهای اوست، حجاب به صورت زندانی كردن زن و محروم ساختن او از فعالیت‏های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی است و در اسلام چنین چیزی وجود ندارد. اسلام نه می‏گوید كه زن از خانه بیرون نرود و نه می‏گوید حق تحصیل علم و دانش ندارد، و نه فعالیت اقتصادیِ خاصی را برای زن تحریم می‏كند».


یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم


دل آرام
#3 ارسال شده : 1389 فروردین دوشنبه, 30 15:48:32(UTC)

رتبه: مدیر

تاریخ عضویت: 1388/11/20(UTC)
ارسالها: 351
امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال
از خارج دنیای اسلام بر اسلام نباید ترسید؛ از داخل باید ترسید. ترس از داخل هم منحصر به این نیست كه مردم به علل خاص شهوانی و غیره فسق و فجور كنند، بلكه از نفاق داخلی، از نیروهایی كه از مواجهه علنی با اسلام می‏ترسند و ماسك اسلام به چهره می‏زنند و هدف‏های پلید خود را زیر سرپوش شعارهای اسلامی،... عملی می‏سازند، از این‏ها باید ترسید و از فریب خوردن ساده دلان مسلمان از این گروه منافق سنگ اسلام بر سینه زن»

«هر نهضتی نیازمند به رهبر و رهبری است. در این جهت جای سخن نیست، ولی یك نهضت كه ماهیت اسلامی دارد و اهدافش همه اسلامی است، به وسیله چه كسانی و چه گروهی می‏تواند رهبری شود و باید رهبری شود؟ بدیهی است افرادی می‏توانند عهده دار چنین رهبری ای بشوند كه در متن فرهنگ اسلامی پرورش یافته باشند و با قرآن و سنت و فقه و معارف اسلامی آشنایی كامل داشته باشند و از این‏رو، تنها روحانیت است كه می‏تواند نهضت اسلامی را رهبری نماید».

«برای بشریت هیچ‏چیز گران‏تر از جدایی دین و دانش نیست. این جدایی، تعادل اجتماع بشری را از بین می‏برد. هم دنیای قدیم و هم دنیای جدید، گاه دچار بی‏تعادلی شده و تعادل خود را از دست داده است. زمانی مردم گرایش‏های دینی خود را جدا از علم جستجو می‏كردند و این، بیماری عمده دنیای قدیم بود؛ هم چنان كه بیماری عمده دنیای جدید این است كه عده‏ای در جستجوی علم منهای دین هستند. اكثر انحرافات و بدبختی‏هایی كه بشر امروز را تهدید می‏كند، ناشی از این است كه علم را جدا از ایمان می‏خواهد. همای سعادت آن روز بر سر بشر سایه خواهد گسترد كه وی عمیقا پی ببرد كه به این هر دو اصل مقدس نیازمند است. بداند مرغی است كه به دو بال نیاز دارد؛ بالی از دانش و بالی از ایمان»

«افرادی مانند من كه با پرسش‏های مردم درباره مسایل مذهبی مواجه هستیم، كاملاً این حقیقت را درك می‏كنیم كه بسیاری از افراد، تحت تأثیر تلقینات پدران و مادران جاهل یا مبلغان بی‏سواد، افكار غلطی در زمینه مسایل مذهبی درذهنشان رسوخ كرده است. از این رو، كوشش فراوانی لازم است صورت بگیرد كه اصول و مبانی مذهبی به صورت صحیح و واقعی خود به افراد تعلیم و القا شود»

«در رهبری نسل جوان، بیش از هر چیز دو كار باید انجام شود: یكی باید درد این نسل را شناخت و آن گاه در فكر درمان و چاره شد، بدون شناختن درد این نسل، هرگونه اقدامی بی‏مورد است. دیگر این كه نسل كهن، باید اول خود را اصلاح كند. نسل كهن از بزرگ‏ترین گناه خود باید توبه كند و آن مهجور قرار دادن قرآن است. همه باید به قرآن بازگردیم و قرآن را پیشاپیش خود قرار دهیم و در زیر سایه قرآن، به سوی سعادت و كمال حركت كنیم».

«ما باید به زندگی غربی، هوشیارانه بنگریم. ضمن استفاده و اقتباس علوم و صنایع و تكنیك و پاره‏ای مقررات اجتماعیِ قابل تحسین و تقلید آن‏ها، باید از اخذ و تقلید رسوم و عادات و قوانینی كه برای خود آن‏ها هزاران بدبختی به وجود آورده است، پرهیز نماییم».

«در میان عوامل فساد اخلاق و تضعیف روحیه و در میان عواملی كه منجر به بدبختی و ناتوانی در زندگی می‏گردد، هیچ چیز به اندازه تنعم و نازپروردگی مؤثر نیست.... سختی‏ها و شداید و مشكلات، روح را ورزش می‏دهد، نیرومند می‏سازد و فلز وجود انسان را خالص و محكم می‏كند. رشد و نمو و بارور شدن وجود آدمی، جز در صحنه گرفتاری‏ها و مقابله با شداید و مواجهه با مشكلات حاصل نمی‏شود؛ زیرا تا تعین در هم نریزد و خُرد نشود، تكامل حاصل نمی‏شود».

«حیات یك ملت، به داشتن ثروت زیاد نیست و حتی به علم هم نیست. علم به تنهایی كافی نیست كه یك ملت را زنده بكند؛ بلكه حیات ملت به این است كه آن ملت، شخصیتی در خودش احساس بكند. ای بسا ملت‏های عالِم كه شخصیت ندارند و ای بسا ملت‏های جاهل كه شخصیت خودشان را حفظ كرده‏اند».


یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم


یاسین
#4 ارسال شده : 1389 فروردین دوشنبه, 30 18:34:29(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/10/28(UTC)
ارسالها: 87
امتیازات: 9-
مکان: قم

تشکرها: 17 بار
6 تشکر دریافتی در 5 ارسال
شیدا نوشته است:
.
شناختن، همان دانستن است.
.

با تشکر از شیدای عزیز به خاطر زحمتی که کشیدند و کار زیبایی که ارائه دادند.
برای من جالب بود که بدونم این فرمایش شهید مطهری که شیدا مطرح کردند در ضمن چه موضوعی بیان شده؛ دیدم شهید مطهری در ذیل عنوان "دو اشكال وارد بر مكتب عقليون " این مطلب را بیان فرمودند که آن را به بقیه دوستان نیز ارائه می کنم:


معمولًا كتب فلسفى ما (1) ايمان اسلامى را فقط به شناخت، تفسير مى‏كنند...اين مطلب به هيچ وجه با آنچه كه اسلام مى‏گويد قابل انطباق نيست. در اسلام، «ايمان» حقيقتى است بيش از شناخت.
شناختن همان دانستن است....درست است كه شناخت ركن ايمان است، جزء ايمان است و ايمانِ بدون شناخت ايمان نيست، ولى شناختِ تنها هم ايمان نيست. ايمان گرايش است، تسليم است. در ايمان عنصر گرايش، عنصر تسليم، عنصر خضوع و عنصر علاقه و محبت هم خوابيده است ولى در شناخت، ديگر مسئله گرايش مطرح نيست. اگر يك نفر ستاره شناس است، معنايش اين نيست كه به ستاره گرايشى هم دارد؛ بلكه ستاره را مى‏شناسد...
علماى مسلمين مى‏گويند: دليل آنكه ايمانِ اسلام فقط شناخت نيست- آنچنان كه فلاسفه ادعا مى‏كنند- اين است كه قرآن بهترين نمونه‏هاى كافر را از بهترين شناسنده‏ها آورده است؛ عاليترين شناسنده‏ها را معرفى كرده كه خدا را در حد اعلى‏ مى‏شناسد، پيغمبرها را در حد اعلى‏ مى‏شناسد، حجتهاى خدا را در حد اعلى‏ مى‏شناسد و معاد را هم در حد اعلى‏ مى‏شناسد، اما كافر است و مسلمان نيست.
او كيست؟ شيطان!...(2)

پاورقی:
(1)حتى ملاصدرا كه تا اندازه‏اى ذوق عرفا را هم در فلسفه وارد كرده است، مع ذلك اين مطلب در كلماتش هست.
(2)مجموعه‏آثارج‏23 ص189
دل آرام
#5 ارسال شده : 1389 فروردین ﺳﻪشنبه, 31 16:20:27(UTC)

رتبه: مدیر

تاریخ عضویت: 1388/11/20(UTC)
ارسالها: 351
امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال
ممنون جناب یاسین که به تایپک شیدا خانم وجهه ای دادید

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم


دل آرام
#6 ارسال شده : 1389 فروردین ﺳﻪشنبه, 31 16:24:49(UTC)

رتبه: مدیر

تاریخ عضویت: 1388/11/20(UTC)
ارسالها: 351
امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

تقوا به انسان آزادى معنوى مى‏دهد، يعنى او را از اسارت و بندگى هوا و هوس آزاد مى‏كند، رشته آز و طمع و حسد و شهوت و خشم را از گردنش برمى‏دارد و به اين ترتيب ريشه رقّيتها و بردگيهاى اجتماعى را از بين مى‏برد. مردمى كه بنده و برده پول و مقام و راحت طلبى نباشند، هرگز زير بار اسارتها و رقّيتهاى اجتماعى نمى‏روند.


یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم


کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » جملات ناب از معلم شهيد مرتضی مطهری
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/075 ثانیه ایجاد شد.