ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » روزه ماه مبارک رجب
روزه ماه مبارک رجب
abbase1385
#1 ارسال شده : 1389 خرداد یکشنبه, 23 16:28:45(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال
ثواب روزه ماه رجب‏
1- كثير النواء از امام صادق عليه السّلام روايت كرده است: حضرت نوح عليه السّلام در روز اول ماه رجب بر كشتى سوار شد و به همراهان خود فرمان داد كه آن روز را روزه بگيرند و فرمود: هر كس اين روز را روزه بدارد، آتش جهنّم به فاصله يك سال از او دور مى‏شود؛ و هر كس كه هفت روز را روزه بگيرد، درهاى هفتگانه جهنّم به روى او بسته مى‏شود؛ و كسى كه هشت روز را روزه بدارد، درهاى هشتگانه بهشت به روى او باز مى‏گردد؛ و هر كسى كه پانزده روز، روزه بگيرد، حاجتى كه دارد برآورده مى‏شود؛ و كسى كه بيشتر (از اين) روزه بدارد، خداوند پاداش او را افزونتر خواهد كرد.
2- سيف بن المبارك از پدرش، و او از حضرت موسى بن جعفر عليه السّلام روايت كرده است: رجب، نام رودى است در بهشت كه از شير سپيدتر و از عسل شيرين‏تر است، كسى كه يك روز از ماه رجب را روزه بگيرد خداوند متعال از (زلال جارى) آن رود به او مى‏نوشاند.
3- و باز به همين سند از حضرت موسى بن جعفر عليه السّلام روايت شده است: ماه رجب، ماه بزرگى است كه در آن (پاداش) حسنات چند برابر است و گناهان (آدمى) در آن آمرزيده مى‏شود. كسى كه يك روز در ماه رجب روزه بگيرد، آتش جهنّم به اندازه يك صد سال از او فاصله مى‏گيرد، و كسى كه سه روز (در اين ماه) روزه بگيرد، بهشت براى او واجب مى‏شود.
4- ابو سعيد خدرى از رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم روايت كرده است كه فرمود: ماه رجب، ماه اصمّ خداست (و اصم به معنى كر و ناشنوا، و گفته شده است كه يكى از علتهاى اين نامگذارى آن است كه در اين ماه صداى اسلحه شنيده نمى‏شد) و ماه بزرگى بشمار ميرود، و (به خاطر آن) اصمّ ناميده شده است كه در نزد پروردگار هيچ ماهى از جهت حرمت و فضيلت به آن نمى‏رسد، و (حتى) در زمان جاهليت به آن احترام مى‏گذاردند، و ماه شعبان ماه من است (ماه رسول گرامى اسلام)، و ماه رمضان ماه امّت من.

پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان؛ ثواب روزه ماه رجب ..... ص : 150؛ و ص: 151 و ص: 157
1 کاربر از abbase1385 برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
شیدا در تاریخ 1390/03/10(UTC)
دل آرام
#2 ارسال شده : 1389 تير چهارشنبه, 02 14:25:23(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود : ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

گاهی برای استغار کردن هم ما را به طمع روزی انداخته اند و گفته اند که استغفار کنید که روزی شما زیاد می شود.
از بی معرفتی ماست که برای ترغیب کردن ما به دعا برای امام زمان هم فرموده اند : برای فرجش دعا کنید که گشایش در امور زندگی خود شما هم در دعای فرج است خدا عبادت احرار نصیب همه ما کند. Brick wall

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

سیاوش
#3 ارسال شده : 1389 تير ﺳﻪشنبه, 08 13:59:55(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 684

19 تشکر دریافتی در 18 ارسال
اساساً يك فلسفه روزه اين است كه انسان را از نازپروردگى خارج مى‏كند. شما روزهاى اولى كه روزه مى‏گيريد چون ابتداى آن است كه مى‏خواهيد از قانون نازپروردگى خارج بشويد خيلى بى‏حال مى‏شويد، ضعف شما را مى‏گيرد. ولى روزهاى آخر ماه مى‏بينيد با روزهايى كه روزه نگرفته‏ايد هيچ فرقى نكرده‏ايد. بسيارى از اين خيالاتى كه ما مى‏كنيم اشتباه است. بعضى از افراد عذرهاى بسيارى از كسانى را كه روزه مى‏خورند قبول ندارند، مى‏گويند روزه خورهايى كه به بهانه اينكه مريضند روزه نمى‏گيرند، چون روزه نمى‏گيرند ضعيف مى‏شوند و چون ضعيف‏
مى‏شوند اين ضعفشان را مانع روزه گرفتن مى‏پندارند.

منبع:
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏21، ص: 67
1 کاربر از سیاوش برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
دل آرام
#4 ارسال شده : 1390 خرداد دوشنبه, 09 11:55:42(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

36 تشکر دریافتی در 32 ارسال
دل آرام نوشته است:
از امام صادق(علیه السلام) روایت است كه حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود : ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

گاهی برای استغار کردن هم ما را به طمع روزی انداخته اند و گفته اند که استغفار کنید که روزی شما زیاد می شود.
از بی معرفتی ماست که برای ترغیب کردن ما به دعا برای امام زمان هم فرموده اند : برای فرجش دعا کنید که گشایش در امور زندگی خود شما هم در دعای فرج است خدا عبادت احرار نصیب همه ما کند. Brick wall

یک سال دیگر هم گذاشت. پارسال این نظر را در مورد ماه رجب گذاشته بودم.
استغفر الله و اساله التوبه
جدا باید گفت:

یک عمر گذشت و سرو سامان نگرفتم
ای کاش فقط بی سرو سامان تو بودم

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

1 کاربر از دل آرام برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » روزه ماه مبارک رجب
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/049 ثانیه ایجاد شد.