ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » اعمال ویژه مناسبتها » لیلة الرغائب
لیلة الرغائب
abbase1385
#1 ارسال شده : 1389 خرداد یکشنبه, 23 16:59:04(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال
اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. لیلة الرغائب به معنی شب آرزوهاست و در این شب ملائك بر زمین نزول می كنند و برای این شب عملی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) ذكر شده است كه فضیلت بسیاری دارد و سیّد در اقبال و علاّمه در اجازه بنى زهره نقل کرده اند پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: كسی كه این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد كه از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می‌پرسد تو كیستی؟ به خدا سوگند كه من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و كلامی شیرین تر از كلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم كه در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا كنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افكند و این سایه از تو معدوم نخواهد شد و کیفیت آن نماز بدین قرار است:
روز پنج شنبه اول آن ماه روزه می گیری و چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر "اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود. پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح" گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر "سبوح قدوس رب الملائكة والروح" گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

منبع:
مفاتیح الجنان
2 کاربر از abbase1385 برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
مطهره در تاریخ 1390/03/17(UTC), مرتضی در تاریخ 1390/03/19(UTC)
sarzaminearezooha
#2 ارسال شده : 1389 خرداد دوشنبه, 24 18:23:35(UTC)

امتیازات: 192

تشکرها: 16 بار
9 تشکر دریافتی در 8 ارسال
منبع؟
بی بی نیوز
#3 ارسال شده : 1390 خرداد دوشنبه, 16 11:50:32(UTC)

امتیازات: 175
مکان: شانزالیزه

تشکرها: 0 بار
5 تشکر دریافتی در 5 ارسال
سلام
انشالله توفیق داشته باشیم این اعمال را انجام بدیم.

فقط یک سوال و اون هم اینکه مگر آرزو کردن مذمت نشده است ؟ بالاخره ما باید آرزو بکنیم یا نه ؟ تعریف درستی از آرزو می خوام. آرزوی خوب آرزوی بد
...
1 کاربر از بی بی نیوز برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
مطهره در تاریخ 1390/03/17(UTC)
دل آرام
#4 ارسال شده : 1390 خرداد دوشنبه, 16 12:13:46(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال

سلام
در مورد سند اعمال شب جمعه ماه رجب، به وسائل الشیعه ج8 صفحه 99 مراجعه بفرمایید.

من فکر می کنم ترجمه به شب آرزوها خیلی درست نباشد. کلمه رغائب از رغبت می آید یعنی شبی که باید برای آن چیزهایی که به آنها رغبت داریم دعا کنیم . یعنی دعا برای به استجابت رسیدن حاجت هامون.

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

1 کاربر از دل آرام برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
هـــوس دیـــنـداری
#5 ارسال شده : 1390 خرداد دوشنبه, 16 13:50:32(UTC)

امتیازات: 129
مکان: دل بی صاحاب

تشکرها: 0 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال

معمولًا افرادى كه از لحاظ روح و روان، سالم و با نشاطاند و انحرافى پيدا نكرده‏اند، كمتر به تخيّل و بهم بافتن آرزوهاى دور و دراز و نامعقول مى‏پردازند؛ هميشه عملى فكر مى‏كنند و عملى آرزو مى‏كنند، يعنى آرزوهاى آنها در جهت همان مدارى است كه در زندگى دارند، روى بال و پر خيال نمى‏نشينند و آرزوى امور ناشدنى را نمى‏كنند. ولى افراد ضعيف كه مبتلا به بيمارى روانى هستند و نشاط عمل ندارند و در وجودشان همت و اراده‏اى موجود نيست، بيشتر بر مركب سريع السير خيال سوار مى‏شوند و با خيالاتْ خود را سرگرم مى‏سازند و كمتر به عمل و فعاليت توجه مى‏كنند و به اصطلاح دينى مبتلا به «طول امل» مى‏شوند و آرزوهاى نامعقول مى‏كنند؛ همان طورى كه افراد ضعيف يك خاصيت ديگر هم دارند و آن اينكه زياد آه و ناله مى‏كشند، در فكر چاره و اصلاح كار خود نيستند.

مثل اينكه در وجود انسان يك مقدار معين نيروى مغزى و عضلانى وجود دارد كه بايد مصرف شود. اين نيرو اگر در مغز به صورت خيالات واهى و آرزوهاى دور و دراز مصرف شد ديگر موردى براى فكر صحيح باقى نمى‏ماند و اگر به صورت آه و ناله و پرحرفى مصرف شد زمينه‏اى براى عمل مفيد و مثبت باقى نمى‏ماند، و به همين دليل است كه مردان متفكر كمتر گرفتار خيالات واهى مى‏شوند و مردمان مثبت و عملى و فعال كمتر حرف مى‏زنند و آه و ناله و شكايت مى‏نمايند.

کتاب حکمت ها و اندرزها

الا ای پیــرفرزانه مکن منـعم ز میـخانه

که من در ترک میخانه دلی پیمان شکن دارم

1 کاربر از هـــوس دیـــنـداری برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » اعمال ویژه مناسبتها » لیلة الرغائب
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/627 ثانیه ایجاد شد.