ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » دانشنامه روزه و رمضان در آثار شهید مطهری » تاثیر عبادت(روزه) از بندگی تا خدایی
عنوان جدید ارسال پاسخ
تاثیر عبادت(روزه) از بندگی تا خدایی
msh
#1 ارسال شده : 1389 مرداد یکشنبه, 24 12:20:55(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/11/19(UTC)
ارسالها: 210
امتیازات: 400

تشکرها: 3 بار
7 تشکر دریافتی در 7 ارسال
ربوبيّت و خداوندگارى و ولايت، به عبارت ديگر كمال و قدرتى كه در اثر عبوديّت و اخلاص و پرستش واقعى نصيب بشر مى‏گردد، منازل و مراحلى دارد:
اوّلين مرحله اين است كه الهام بخش و تسلّط بخش انسان بر نفس خويشتن‏است. به عبارت ديگر، كمترين نشانه قبولى عمل انسان در نزد پروردگار اين است كه اوّلًا بينشى نافذ پيدا مى‏كند، روشن و بيناى خود مى‏گردد؛
قرآن كريم مى‏فرمايد:انْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقاناً اگر تقواى الهى را داشته باشيد، خداوند مايه تميزى براى شما قرار مى‏دهد.
و ثانياً آدمى بر نفس و قواى نفسانى خويش غالب و قاهر مى‏گردد، اراده انسان در برابر خواهشهاى نفسانى و حيوانى نيرومند مى‏گردد، آدمى حاكم وجود خويش مى‏شود، مديريّت لايقى نسبت به دايره وجود خودش كسب مى‏كند. قرآن كريم درباره نماز مى‏فرمايد:انَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ
محقّقا نماز انسان را از كارهاى زشت و ناپسند باز مى‏دارد.

درباره روزه مى‏فرمايد:كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقونَ
بر شما روزه نوشته شد آنچنانكه بر امّتان پيشين نوشته شد، بدان جهت كه باشد تقوا و نيروى خود نگهدارى، كسب كنيد.
درباره هر دو عبادت مى‏فرمايد:يا ايُّهَا الَّذينَ امَنُوا اسْتَعينوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ .
اى اهل ايمان! از نماز و از صبر (روزه) كمك بخواهيد و از اين دو منبع نيرو استمداد كنيد.
در اين مرحله از عبوديّت، آن چيزى كه نصيب انسان مى‏گردد اين است كه ضمن يك روشن بينى، خواهشها و تمايلات نفسانى انسان مسخّر وى مى‏گردد. به عبارت ديگر، اوّلين اثر عبوديّت، ربوبيّت و ولايت بر نفس امّاره است .مرحله دوم، تسلّط و ولايت بر انديشه‏هاى پراكنده، يعنى تسلّط بر نيروى متخيّله است.
از عجيب‏ترين نيروهاى ما قوّه متخيّله است. به موجب اين قوّه است كه ذهن ما هر لحظه از موضوعى متوجّه موضوعى ديگر مى‏شود و به اصطلاح تداعى معانى و تسلسل خواطر صورت مى‏گيرد. اين قوّه در اختيار ما نيست، بلكه ما در اختيار اين قوّه عجيب هستيم و لهذا هر چه بخواهيم ذهن خود را در يك موضوع معيّن متمركز كنيم كه متوجّه چيز ديگر نشود براى ما ميسّر نيست؛ بى‏اختيار قوّه متخيّله ما را به اين سو و آن سو مى‏كشاند. مثلًا هر چه مى‏خواهيم در نماز «حضور قلب» داشته باشيم، يعنى هر چه مى‏خواهيم اين شاگرد را بر سر كلاس نماز حاضر نگه داريم، نمى‏توانيم؛ يك وقت متوجّه مى‏شويم كه نماز به پايان رسيده است و اين شاگرد در سراسر اين مدّت «غايب» بوده است.
رسول اكرم تشبيه لطيفى دارد در اين زمينه؛ دل را- دل افرادى كه مسخّر قوّه متخيّله است- به پرى تشبيه مى‏كند كه در صحرايى بر درختى آويخته شده باشد كه هر لحظه باد او را پشت و رو مى‏كند.
گفت پيغمبر كه دل همچون پرى است در بيابانى اسير صرصرى است‏
باد پر را هر طرف راند گزاف گه چپ و گه راست با صد اختلاف‏

مرحله سوم اين است كه روح در مراحل قوّت و قدرت و ربوبيّت و ولايت خود به مرحله‏اى مى‏رسد كه در بسيارى از چيزها از بدن بى‏نياز مى‏گردد در حالى كه بدن صد در صد نيازمند به روح است.
مرحله چهارم اين است كه خود بدن از هر لحاظ تحت فرمان و اراده شخص در مى‏آيد به طورى كه در حوزه بدن خود شخص اعمال خارق العاده سر مى‏زند. اين مطلب دامنه بحث زيادى دارد.
مرحله پنجم كه بالاترين مراحل است اين است كه حتّى طبيعت خارجى نيز تحت نفوذ اراده انسان قرار مى‏گيرد و مطيع انسان مى‏شود. معجزات و كرامات انبياء و اولياء حق از اين مقوله است.
مجموعه آثار ج 3ص300

پاسخ سریع نمایش بخش پاسخ سریع
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
عنوان جدید ارسال پاسخ
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » دانشنامه روزه و رمضان در آثار شهید مطهری » تاثیر عبادت(روزه) از بندگی تا خدایی
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن می باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن می باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/039 ثانیه ایجاد شد.