ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » قرآن و حدیث » قرائت قرآن فضیلت داره ؟
قرائت قرآن فضیلت داره ؟
msh
#1 ارسال شده : 1389 شهریور چهارشنبه, 24 11:59:06(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 400

تشکرها: 3 بار
7 تشکر دریافتی در 7 ارسال
یک سری احادیث حتما دیدید مخصوصا توی حاشیه این قران های قدیمی که می گه مثلا اگر فلان سوره رو بخونید این خواص رو داره یا این ثواب ها رو داره . اقا من شنیدم بک بنده خدایی دلش سوخته به حساب روشن فکر بازی در اورده برای اینکه مردم مشتاق بشن قران بخوونن این احادیث رو از خودش ساخته .
اینجوریه ؟اگر اینجور باشه یعنی هیچکدوم از این احادیث درست نیست ؟
دل آرام
#2 ارسال شده : 1389 شهریور چهارشنبه, 24 13:50:31(UTC)

رتبه: مدیر

امتیازات: 510
Man
مکان: باجک

تشکرها: 9 بار
36 تشکر دریافتی در 32 ارسال
شهید مطهری در بحثی با عنوان اینکه برای رسیدن به اهداف خوب از وسیله نامشروع نباید استفاده کرد این بحث رو مطرح کرده اند . البته نمی شه گفت همه این احادیث جعلی هستند . قطعا روایات صحیح در این موضوع هست که تعدادش هم کم نیست .
[شخصی] براى اينكه مردم را هدايت و راهنمايى كند، مى‏آيد حديثى از پيغمبر يا امام جعل مى‏كند در حالى كه غرض شخصى ندارد بلكه غرضش هدايت مردم است ولى فكر مى‏كند كه اگر چنين حديثى را از پيغمبر يا امام براى مردم نقل كند، مردم بهتر مى‏پذيرند. مثلًا [با خود مى‏گويد] مردمى كه اين قدر غيبت مى‏كنند و حرف لغو مى‏زنند، خوب است براى اينكه غيبت نكنند و حرف لغو نگويند من بيايم حديثى جعل كنم در فضيلت فلان دعا كه مردم اين حديث را بخوانند و به جاى حرف لغو و بيهوده و غيبت بروند دعا بخوانند، يا در ثواب قرآن بگويم اگر فلان سوره قرآن را چهل بار پشت سر يكديگر بخوانيد فلان اثر را دارد.
آيا اين، كار خوبى است؟
هدف مقدس است ولى كسى مى‏خواهد با دروغ و جعل اين هدف مقدس را تأمين كند؛ آيا اين درست است يا درست نيست؟در تاريخ، خيلى‏ها بوده‏اند كه چنين كارى كرده‏اند. حديثى است كه در اغلب كتب تفسير نوشته‏اند، ظاهراً در مقدمه مجمع البيان هم هست و من مكرر در كتابها خوانده‏ام. اين حديث را از ابَىّ بن كعب نقل مى‏كنند در فضايل مخصوص قرائت سوره‏هاى قرآن، مثلًا براى خواندن سوره «سَبِّح اسْمَ» فضيلت خاصى ذكر مى‏كنند، سوره «هَلْ اتيكَ حَديثُ الغاشِيَة» فضيلت و ثواب ديگرى، سوره «لَمْ يَكُنِ الَّذينَ كَفَروا» ثواب ديگرى، سوره بقره ثواب ديگرى، سوره آل عمران ثواب ديگرى؛ براى هر كدام يك چيزى گفته‏اند. همه هم از پيغمبر روايت شده.
شخصى رفت از آن كسى كه اين حديث را روايت مى‏كرد پرسيد: آخر چطور است كه فقط تو اين حديث را روايت مى‏كنى و يك نفر ديگر غير از تو روايت نكرده؟ گفت: راستش را بخواهيد من اين حديث را براى رضاى خدا جعل كردم؛ ديدم مردم در مجالس كه مى‏نشينند شروع مى‏كنند به افسانه‏ها و تاريخ جاهليت را نقل كردن و اشعار جاهليت را
خواندن. ديدم وقت مردم دارد بيهوده تلف مى‏شود. براى اينكه به جاى اين كار بيهوده مردم را وادار به تلاوت قرآن كنم، آمدم اين حديث را از زبان پيغمبر گفتم؛ اينكه عيبى ندارد!.
ديگرى مى‏آيد براى فلان مقصد يك خواب جعل مى‏كند و فكر مى‏كند با اين خواب مردم را هدايت مى‏كند. آيا اين كارها درست است كه انسان براى هدف مقدس، از وسايل نامقدس استفاده كند؟ نه، اين كار غلط است. هرگز انبياء در سيره و روش خودشان، براى رسيدن به حق از باطل استفاده نمى‏كنند، براى رسيدن به حق هم از خود حق استفاده مى‏كنند1

مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏16، ص: 98

یک عمر گذشت و سروسامان نگرفتیم

ای کاش فقط بی سروسامان تو بودیم

دل آرام
#3 ارسال شده : 1389 شهریور پنجشنبه, 25 11:53:53(UTC)

Man

امیدوارم توفیق داشته باشیم به این حدیث زیبا عمل کنیم.

امام صادق علیه السلام می فرماید:
مَن قرَأَ في كلِّ لَيلَةِ جمُعَةٍ سورَةَ الْواقعَةِ أَحبَّهُ اللَّهُ وَ أَحبَّهُ النّاسُ أَجْمعينَ وَ لمْ يرَ في الدّنْيَا بُؤْساً أَبداً وَ لا فَقراً وَ لا فَاقةً وَ لا آفةً منْ آفاتِ الدُّنْيا وَ كانَ منْ رُفَقاءِ أَميرِ الْمُؤْمنِينَ ع وَ هذِهِ السّورَةُ لأَمِيرِ الْمؤْمنِينَ ع خاصّةً لمْ يَشرَكْهُ فيهَا أَحدٌ .

هر کس در هر شب جمعه سوره واقعه را بخواند، خدا او را دوست دارد و همه مردم دوست دار او می شوند . و در این دنیا سختی و فقر و نداری و هیچ آفتی از آفات دنیا را نخواهد دید و از دوستان حضرت امیر المومنین خواهد بود. و این سوره اختصاصا برای حضرت امیر است که کسی را در آن شریک نیست.

این روایت زیبا را در کتاب وسائل الشیعه دیدم که می دونید از کتب معتبر است.

دفتر دل
#4 ارسال شده : 1389 شهریور پنجشنبه, 25 15:00:22(UTC)

امتیازات: 301

تشکرها: 46 بار
11 تشکر دریافتی در 9 ارسال
با سلام خدمت نواندیش و دل آرام عزیز عرض کنم که اگر شما به احادیث و روایات حاشیه قرآن های قدیمی نظری بیندازید می بینید که تک تک این روایات مستند و دارای سند می باشند لذا شابسته است که در مطرح کردن بحث هایی مانند این با تامل بیشتری سخن گفته شود
با تشکر
دل آرام
#5 ارسال شده : 1389 شهریور پنجشنبه, 25 15:15:58(UTC)

Man

دفتر دل نوشته است:
با سلام خدمت نواندیش و دل آرام عزیز عرض کنم که اگر شما به احادیث و روایات حاشیه قرآن های قدیمی نظری بیندازید می بینید که تک تک این روایات مستند و دارای سند می باشند لذا شابسته است که در مطرح کردن بحث هایی مانند این با تامل بیشتری سخن گفته شود
با تشکر

یعنی می فرمایید تک تک این احادیث صحیح می باشند ؟ یعنی 114 روایت صحیح در مورد تک تک سوره های قران داریم ؟ من نمی گم نداریم اما ادعای شما احتیاج بیشتری به دلیل دارد تا سخن نواندیش که به عنوان مثال بدون رد یا قبول آورده است .

دفتر دل
#6 ارسال شده : 1389 شهریور شنبه, 27 15:36:14(UTC)

امتیازات: 301

تشکرها: 46 بار
11 تشکر دریافتی در 9 ارسال
با سلام خدمت نواندیش عزیز و تشکر از دقت های شما دوست محترم ؛ من ادعای صحت تمامی این احادیث را نکرده ام بلکه گفته ام تمامی این احادیث دارای سند هستند اعم از صحیح و ضعیف و نوع این احادیث از کتاب مجمع البیان مرحوم طبرسی بوده است
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان (2)
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » قرآن و حدیث » قرائت قرآن فضیلت داره ؟
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/055 ثانیه ایجاد شد.