ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » شهیدان معلم - شهید اول
شهیدان معلم - شهید اول
بهاره
#1 ارسال شده : 1390 ارديبهشت ﺳﻪشنبه, 13 09:20:22(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/12/17(UTC)
ارسالها: 57
امتیازات: 83

تشکرها: 0 بار
1 تشکر دریافتی در 1 ارسال

محمد بن مكى، معروف به شهيد اول‏.

شاگرد فخرالمحققين و از اعاظم فقهاى شيعه است. در رديف محقق حلى و علامه حلى است. اهل جبل عامل است كه منطقه‏اى است در جنوب لبنان و از قديمترين مراكز تشيع است و هم اكنون نيز يك مركز شيعى است. شهيد اول‏ در سال 734 متولد شده و در 786 به فتواى يك فقيه مالكى مذهب و تأييد يك فقيه شافعى مذهب شهيد شده است. او شاگرد شاگردان علامه حلى و از آن جمله فخرالمحققين بوده است. كتابهاى معروف شهيد اول‏ در فقه عبارت است از: اللمعه كه در مدت كوتاهى در همان زندانى كه منجر به شهادتش شد تأليف كرده است‏ «1» و عجيب اين است كه اين كتاب شريف را در دو قرن بعد فقيهى بزرگ شرح كرد كه او سرنوشتى مانند مؤلف پيدا كرد، يعنى شهيد شد و «شهيد ثانى» لقب گرفت. شرح لمعه تأليف شهيد ثانى است كه همواره از كتب درسى طلاب بوده و هست. كتابهاى ديگر شهيد اول‏ عبارت است از: دروس، ذكرى‏، بيان، الفيه، قواعد.
همه كتب او از نفايس آثار فقهى است. كتب شهيد اول نيز مانند كتب محقق و علامه حلى در عصرهاى بعد، از طرف فقها شرحها و حاشيه‏هاى زياد خورده است.
در ميان فقهاى شيعه، كتابهاى سه شخصيت فوق الذكر يعنى محقق حلى، علامه حلى، شهيد اول- كه در قرن هفتم و هشتم مى‏زيسته‏اند- به صورت متون فقهى درآمده و ديگران بر آنها شرح و حاشيه نوشته‏اند و كسى ديگر نمى‏بينيم كه چنين عنايتى به آثار او شده باشد. فقط در يك قرن گذشته دو كتاب از كتابهاى شيخ مرتضى انصارى- كه در حدود صد و سيزده سال از وفاتش مى‏گذرد- چنين وضعى به خود گرفته است.
خاندان شهيد اول خاندان علم و فضل و فقه بوده‏اند و نسلهاى متوالى اين‏ شرافت را براى خود نگهدارى كرده‏اند. شهيد سه پسر دارد كه هر سه از علما و فقها بوده‏اند، همچنانكه همسرش‏ام على و دخترش‏ام الحسن نيز فقيهه بوده‏اند و شهيد زنان را در پاره‏اى از مسائل فقهى به اين دو بانوى فاضله ارجاع مى‏كرده است. در كتاب ريحانة الادب مى‏نويسد: «بعضى از بزرگان، فاطمه دختر شهيد را «شيخه» و «ست المشايخ» يعنى سيدة المشايخ لقب داده‏اند».
(1). گويند براى امير على بن مؤيد، امير سربداريان خراسان.
مجموعه‏آثاراستادشهيدمطهرى ج‏14 ص 429


کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناظرات و مباحثات آزاد » شهیدان معلم - شهید اول
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/035 ثانیه ایجاد شد.