ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » ثواب روزه ماه رجب
ثواب روزه ماه رجب
abbase1385
#1 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:00:36(UTC)

رتبه: عضو فعال

امتیازات: 1,004

تشکرها: 2 بار
31 تشکر دریافتی در 25 ارسال
ثواب كسى كه پانزده روز از ماه رجب را روزه بگيرد
ابان بن عثمان از كثير النواء و او از امام صادق (ع) نقل مى‏كند كه فرمود: نوح در اول رجب سوار كشتى شد و دستور داد هر كس كه همراه اوست آن روز را روزه بگيرند، و گفت: هر كس امروز را روزه بگيرد آتش از او مسير ده سال دور مى‏شود، و هر كس هفت روز را روزه بگيرد، درهاى هفتگانه جهنّم به روى او بسته مى‏شود و هر كس هشت روز روزه بگيرد، درهاى هشتگانه بهشت به روى او باز مى‏شود و هر كس پانزده روز روزه بگيرد، خداوند خواسته‏هاى او را برآورده سازد و اگر روزه بيشترى بگيرد خداوند نيز بيفزايد.
سيف بن مبارك، غلام امام كاظم (ع) از پدرش مبارك و او از آن حضرت نقل مى‏كند كه فرمود: نوح، اول ماه رجب سوار كشتى شد، و حديث را مانند حديث قبلى نقل مى‏كند و من رواياتى را كه در باره ثواب روزه ماه رجب نقل شده، در كتاب «فضائل رجب» آورده‏ام‏
خصال-ترجمه جعفرى، ج‏2، ص: 263
sedmomen
#2 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:05:52(UTC)

امتیازات: 1,640
Woman
مکان: ایران

تشکرها: 1 بار
47 تشکر دریافتی در 33 ارسال
آگاه باشيد! كه هر كس يك روز از ماه رجب را با ايمان و براى خدا روزه بگيرد، مستحقّ خشنودى بزرگ خداوند مى‏شود، و روزه او در آن روز سبب خاموش شدن آتش خشم الهى مى‏گردد و يك در از درهاى جهنّم بر روى او مى‏بندد، و اگر (گستره) زمين را پر از طلا كنند و به او بخشند، از پاداش روزه او برتر نيست، و اجر او در اين دنيا جز با حسنات (كثير) كامل نمى‏شود به شرط آنكه نيّت او پاك و براى رضاى خدا باشد، و به هنگام شب ده دعاى او مستجاب مى‏شود؛ اگر دعاى او براى دنيا باشد، (خداوند) به او عنايت مى‏كند، و گر نه، خيرات و بركات و دعاهاى (مستجاب) دوستان و برگزيدگان خود را (براى آخرت او) ذخيره مى‏كند.
و هر كس دو روز از ماه رجب را روزه بگيرد، هيچ يك از ساكنان آسمان و زمين نمى‏توانند مقام و كرامت او را در نزد پروردگار بستايند، و (در نامه اعمال او) پاداش ده نفر از راستگويانى كه در طول زندگانى خود هرگز دروغ نگفته‏اند، نوشته مى‏شود، و در روز قيامت همانند آن ده نفر مى‏تواند شفاعت كند، و با آنان محشور مى‏شود تا وارد بهشت شود و از ملازمان آنها باشد.
و هر كس سه روز (از اين ماه) را روزه بگيرد، خداوند ميان او و جهنّم گودالى يا مانعى به فاصله هفتاد سال قرار مى‏دهد، و خداوند به هنگام افطار (خطاب به او كرده) مى‏فرمايد: براستى كه (اداى) حقّ تو بر من واجب شده و محبت و ولايت تو بر من واجب گشته، اى فرشتگان! گواه باشيد كه من گناهان گذشته و آينده او را بخشيدم.
و هر كس چهار روز (از ماه رجب) را روزه بدارد، از تمام بلاها (و بيماريها) از قبيل ديوانگى و خوره و پيسى و فتنه دجّال در امان خواهد بود، و از عذاب قبر نيز ايمن است، و پاداش خردمندان توبه كار و روى آورنده به خدا داراست، و نامه اعمالش را در پيشاپيش (صف) گروه عبادت‏كنندگان در دست راست او قرار دهند.
و هر كس پنج روز از ماه رجب را روزه بگيرد، بر خداست كه او را در روز قيامت خشنود سازد، و او را با چهره‏اى فروزان چون ماه شب چهاردهم محشور كند، و به شماره شن‏هاى بيابان عالج در نامه اعمال او حسنه نوشته مى‏شود، و بى‏حساب او را وارد بهشت كند، و به او گفته مى‏شود كه هر چه آرزو دارى از خداى خويش بخواه.

پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 158
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
sedmomen
#3 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:07:41(UTC)

Woman

و هر كس شش روز از ماه رجب را روزه بگيرد، در حالى از قبر خود برون آيد كه‏
پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 159
فروغ سيماى نورانى او از پرتو آفتاب هم بيشتر است، و علاوه بر آن، نور ديگرى به او كرامت مى‏شود كه اهل محشر از پرتو آن نور استفاده كنند، و در روز قيامت در زمره كسانى كه از عذاب الهى در امانند محشور مى‏گردد تا آنجا كه بدون محاسبه از صراط بگذرد، و خداوند او را از كيفر ناخشنودى پدر و مادر و قطع رحم در امان دارد.
و هر كس هفت روز در ماه رجب روزه بگيرد، به امر خداوند در برابر هر روزى كه روزه گرفته است، يك درب از دربهاى هفتگانه جهنم بر روى او بسته مى‏شود و (سوزاندن) بدن او بر آتش جهنّم حرام مى‏گردد.
و هر كس هشت روز از ماه رجب را روزه بدارد، به فرمان خداوند به ازاى هر روزى كه روزه گرفته است يك درب از دربهاى هشتگانه بهشت بر روى او گشوده مى‏شود و خداوند خطاب به او كرده مى‏فرمايد: از هر دربى كه خواهى به بهشت وارد شو.
و هر كس نه روز از ماه رجب را روزه بگيرد، در حالى از قبر خود بيرون مى‏آيد كه بر زبان او ذكر لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ جارى است و به هيچ چيزى جز بهشت روگردانيده نمى‏شود، و او با چهره‏اى آنچنان نورانى از قبر خود بيرون مى‏آيد كه اهل محشر از خود مى‏پرسند كه: آيا او پيغمبر برگزيده خداست؟ و كمترين پاداشى كه به او كرامت مى‏شود اين است كه بدون محاسبه وارد بهشت مى‏گردد.
و اگر كسى ده روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند (در قيامت) دو بال سبز رنگ آراسته به مرواريد و ياقوت به او عنايت فرمايد كه با آن دو بال به سرعت برق دمان به سوى بهشت پرواز كند، و خداوند گناهان او را به حسنات تغيير مى‏دهد، و نام او در
شمار مقرّبان (درگاه الهى) كه براى خشنودى خدا در ميان مردم به عدالت رفتار كرده‏اند، ثبت مى‏گردد، و مانند آن است كه يك صد سال با صبر و استقامت و درستى و براى خشنودى خداوند عبادت كرده باشد.

پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 160
مـن ز خــــــود هــیچ ندارم که بدان فــــخـــــر کنم.***هر چه دارم همه از آل محمد (صلی الله علیه و آله) دارم.
sedmomen
#4 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:10:39(UTC)

Woman

و اگر كسى يازده روز از ماه رجب را روزه بگيرد هيچ بنده‏اى خدا را ملاقات نخواهد كرد كه برتر از او باشد مگر كسى كه به اندازه او يا بيشتر از او (در اين ماه) روزه گرفته باشد.
و هر كس دوازده روز در ماه رجب روزه بدارد، (در روز قيامت) دو جامه سبز رنگ از سندس و استبرق بر تن او مى‏پوشانند، و اگر يكى از آن دو جامه سبز رنگ را در دنيا به تماشا بگذارند فاصله مشرق تا مغرب (عالم) را روشن و (فضاى) دنياى خاكى را خوشبوتر از مشك مى‏كند.
و اگر كسى سيزده روز از ماه رجب را روزه بدارد، (در روز قيامت) براى پذيرائى از او خوانى از ياقوت سبز در سايه عرش (الهى) مهيّا سازند كه پايه‏هاى آن از درّ بوده (مساحت آن) هفتاد بار از دنيا بزرگتر است، و بر روى آن ظرفهايى از درّ و ياقوت قرار مى‏دهند كه در هر يك از آنها هفتاد هزار رنگ غذا به چشم مى‏خورد كه از نظر رنگ و بو شباهتى با هم ندارند، و او در حالى از (نعمتهاى) آن سفره بهره‏مند مى‏شود كه ديگران در ناراحتى و اندوه بسر مى‏برند.
و اگر كسى چهارده روز از ماه رجب را روزه بگيرد، خداوند متعال از قصرهايى كه با درّ و ياقوت ساخته شده است آنقدر به او عنايت فرمايد كه نه چشمى ديده، نه گوشى شنيده، و نه به ذهن كسى خطور كرده باشد.

پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 161
sedmomen
#5 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:11:47(UTC)

Woman

و هر كس پانزده روز از ماه رجب را روزه بدارد، روز قيامت در جايگاه كسانى كه از عذاب الهى در امانند، مى‏ايستد، و هر فرشته و يا پيامبرى كه بر او بگذرد به او مى‏گويد: خوشا به حال تو كه از عذاب الهى در امانى و در جوار قرب الهى حضور دارى و ديگران (به مقام تو) غبطه مى‏خورند و با شادمانى در باغهاى بهشت آرميده‏اى.
و هر كس شانزده روز از ماه رجب را روزه بگيرد، از اولين كسانى خواهد بود كه در روز قيامت بر مركبهائى از نور خواهد تاخت و در فراخناى بهشت به پرواز درآيد تا به جايگاه رحمت بى‏نهايت حضرت حق برسد.
و هر كس هفده روز از ماه رجب را روزه بگيرد، در روز قيامت هفتاد هزار چراغ فروزان در مسير صراط (به هنگام عبور) قرار دهند تا در پرتو آنها به سوى بهشت رهسپار گردد، و فرشتگان با درود و خوش آمد گويى او را همراهى كنند.
و هر كس هجده روز از ماه رجب را روزه بدارد جايگاه او در بهشت و بر تختهائى از درّ و ياقوت، همدم حضرت ابراهيم عليه السّلام خواهد بود و در قصر آن بزرگوار خواهد آرميد.
و هر كس نوزده روز در ماه رجب روزه بدارد، خداوند قصرى از مرواريدهاى نرم در جوار قصرهاى حضرت آدم عليه السّلام و حضرت ابراهيم عليه السّلام براى او در بهشت بنا كند تا بر آن دو (پيامبران بزرگوار) درود خود را نثار كند و آنها (نيز) به پاس قرب و منزلتى كه يافته است بر او سلام كنند، و به ازاى هر روز روزه‏دارى، ثواب هزار سال روزه را به وى عنايت فرمايد.

پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 162
sedmomen
#6 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:13:09(UTC)

Woman

و هر كس بيست روز از ماه رجب را روزه بگيرد، مثل آن است كه بيست هزار سال خدا را عبادت كرده باشد.
و كسى كه بيست و يك روز در ماه رجب روزه بگيرد، شفاعت او در روز قيامت در باره گروه كثيرى از مردم چون خطاكاران و گناهكاران دو طايفه بزرگ (ربيعه) و (مضر) پذيرفته مى‏شود.
و كسى كه بيست و دو روز از ماه رجب را روزه بدارد، هاتف غيبى از آسمان ندا كند كه: اى دوست خدا! مژده باد تو را از جانب پروردگار به مقامى بايسته و احترامى شايسته و همنشينى با پيامبران و راستگويان و شهيدان و بندگان صالح خدا، و چه نيكوست همنشينى و دوستى با آنها.
و اگر كسى بيست و سه روز از ماه رجب روزه بگيرد، از آسمان به او ندائى مى‏رسد كه: خوشا بر احوال تو، زحمت اندكى كشيدى و در مقابل زياد متنعّم خواهى بود، خوشا بر احوال تو هنگامى كه پرده از پيش رويت برداشته مى‏شود و به سوى پاداش بزرگ خداى خود رهنمون گردى و در جوار حضرت ابراهيم خليل الرّحمن در دار السّلام مأوى گزينى.
و هر كس بيست و چهار روز از ماه رجب را روزه بدارد، (به هنگام مرگ) فرشته مرگ به صورت جوانى زيبا با لباسى از ديباى سبز و سوار بر اسبى از اسبان بهشتى، در حالى كه در يك دست او پارچه سبز ابريشمى كه با عطر مشك، معطّر شده است و در دست ديگرش قدحى زرّين و سرشار از شراب بهشتى قرار دارد، بر او ظاهر شود و او را سيراب كند تا سختيهاى مرگ بر او آسان گردد، سپس روح او را در آن پارچه‏
سبز معطّر قرار دهد، پس بوى عطر از آن برمى‏خيزد كه فرشتگان هفت آسمان از آن بهره مى‏گيرند، و (جسدش) در قبر با طراوت مى‏ماند، و با طراوت از قبر برانگيخته مى‏شود تا در كنار حوض بر رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم وارد شود.
و هر كس بيست و پنج روز از اين ماه را روزه بدارد بهنگام خروج از قبر، هفتاد هزار فرشته با پرچمهائى از درّ و ياقوت و با زيور آلات و لباسهاى زيباى بهشتى به پيشباز او مى‏شتابند و به او مى‏گويند: اى دوست خدا! بسوى پروردگار خويش بشتاب، و او اولين كسى است كه به همراه مقرّبانى كه خداوند از آنان خشنود است و آنان از خداوند راضى‏اند در بهشتهاى هميشه جاويدان وارد مى‏شود، كه خود رستگارى بزرگى است.
و اگر كسى بيست و شش روز در ماه رجب روزه بگيرد، خداوند در سايه عرش خود صد قصر از درّ و ياقوت براى او مهيّا مى‏سازد كه در فراز هر قصرى خيمه‏اى سرخ رنگ از جنس ابريشم بهشتى قرار دارد، و او در آن خيمه‏ها در نهايت ناز و نعمت و آسايش منزل كند در حالى كه هنوز مردم در مقام حساب و باز خواست قرار دارند.
و كسى كه بيست و هفت روز در ماه رجب روزه بدارد، خداوند گستره قبر او را به اندازه (مسافت) چهار صد سال راه قرار مى‏دهد و تمام اين مسافت را پر از عنبر و مشك مى‏سازد.

پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 163
sedmomen
#7 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:14:09(UTC)

Woman

و هر كس بيست و هشت روز از ماه رجب را روزه بدارد، خداوند در ميان او و آتش دوزخ نه گودال قرار مى‏دهد كه گستره هر گودالى به اندازه فاصله آسمان تا زمين- كه‏ پانصد سال راه است- مى‏باشد.
و كسى كه بيست و نه روز در ماه رجب روزه بگيرد، خداوند بخشاينده او را (به لطف و رحمت بى‏منتهاى خود) مى‏آمرزد هر چند مأمور گمرك و يا زن زناكارى باشد كه هفتاد بار آلوده به زنا شده است به شرط آنكه هدفش از اين روزه‏دارى، جلب خشنودى حضرت حق و رهائى از آتش دوزخ باشد.
و هر كس سى روز ماه رجب را روزه بگيرد، هاتفى از آسمان ندا مى‏كند كه: اى بنده خدا! امّا گناهانى را كه در گذشته مرتكب آن شده‏اى آمرزيدم، اينك (برخيز و) عمل خود را (در باقى عمر) از نو آغاز كن، و خداوند در تمامى بهشتهاى خود جايى به او كرامت فرمايد كه در هر بهشت چهل هزار شهر طلائى، و در هر شهر طلائى چهل هزار قصر، و در هر قصرى چهل ميليون خانه، و در هر خانه‏اى چهل ميليون خوان زرّين، و بر هر خوان زرّين چهل ميليون ظرف، و در هر ظرفى چهل ميليون نوع از خوردنيها و نوشيدنيها كه هر خوراك و نوشيدنى آن شباهتى با هم ندارند، و در هر خانه‏اى چهل ميليون تخت زرّين قرار دارد كه طول و عرض هر يك از آنها دو هزار ذراع در دو هزار ذراع است، و بر هر تخت زرينى دخترى از حوران بهشتى آرميده است كه داراى سيصد هزار گيسوئى از نور (بافته) است، و هر گيسوئى يك ميليون كنيز بر مى‏گيرند و با مشك و عنبر عطر آگين مى‏سازند (و اين كار ادامه دارد) تا وقتى كه روزه‏گيرنده (تمام) ماه رجب به وصول آن حورى برسد. اينها براى كسى است كه تمام ماه رجب را روزه بدارد.
به خدمت آن حضرت عرض شد: اى رسول خدا! اگر كسى به علّت ضعف يا بيمارى‏ و يا زنى كه عذر شرعى دارد، نتواند ماه رجب را روزه بگيرد چه كند تا به پاداشهائى كه بشارت داده‏ايد برسد؟ رسول اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم فرمود: اگر در هر روز (از ماه رجب) يك قرص نان به نيازمندان بدهد، سوگند به آن خدائى كه جان من در دست اوست اگر او اين صدقه را بدهد به تمام آن ثوابهائى كه بر شمردم بلكه به افزونتر از آن خواهد رسيد، و اگر تمام ساكنان آسمانها و زمين گردهم آيند تا ميزان پاداش او را معيّن سازند نخواهند توانست (حتّى) به يك دهم از درجات و فضيلتهاى او در بهشت برسند.
عرض شد: اى رسول خدا! اگر كسى نتوانست اين صدقه را بدهد چه كند تا به پاداشى كه فرموديد، برسد؟ فرمود: در هر روز از ماه رجب تا سى روز تمام يك صد بار اين تسبيح الهى را بجاى آورد: «سبحان اللَّه الإله الجليل، سبحان من لا ينبغى التّسبيح إلّا له، سبحان الأعزّ الأكرم، سبحان من لبس العزّ و هو له أهل».

پاداش نيكى‏ها و كيفر گناهان، ص: 164 و 165 و 166
sedmomen
#8 ارسال شده : 1390 خرداد یکشنبه, 08 10:15:44(UTC)

Woman

امام رضا عليه السّلام فرمودند: خداوند حضرت محمد صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم را پس از سه شب كه از ماه رجب گذشت (روز سوم رجب) به پيامبرى برانگيخت. به همين جهت روزه اين روز مانند روزه هفتاد سال است.
سعد بن عبد اللَّه (يكى از راويان اين حديث) مى‏گويد: بزرگان ما مى‏گفتند: در اين جا نويسنده روايت اشتباه كرده است. و درستش اين است كه سه شب باقيمانده از رجب پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم را به پيامبرى برانگيخت (يعنى بيست و هفتم رجب).

ثواب الاعمال-ترجمه بندرريگى، ص: 127
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » مناسبتها » ثواب روزه ماه رجب
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/105 ثانیه ایجاد شد.