ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » اعمال و آداب ویژه ماه رمضان » فضیلت نماز در ماه رمضان
عنوان جدید ارسال پاسخ
فضیلت نماز در ماه رمضان
مرتضی
#1 ارسال شده : 1390 مرداد چهارشنبه, 19 17:40:48(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1389/02/16(UTC)
ارسالها: 177
امتیازات: 537

تشکرها: 19 بار
21 تشکر دریافتی در 15 ارسال
از امير المؤمنين على بن ابى طالب عليه السّلام در باره فضيلت

ماه رمضان، و فضيلت نماز در آن روايت شده است كه فرمود:

* و هر كه در شب دهم ماه رمضان بيست ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 30 مرتبه

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند، خداوند روزى‏اش را توسعه دهد، و از رستگاران باشد.

و هر كه شب يازدهم ماه رمضان دو ركعت- در هر ركعت يك بار حمد و 20 مرتبه إِنَّا

أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ- را بخواند گناهى به او نمى‏رسد اگر چه شيطان كوشش فراوان كند.

* و هر كه در شب دوازدهم ماه رمضان هشت ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 30

مرتبه إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ- را بخواند، خداوند متعال پاداش شاكران به او

بخشد و روز قيامت از كاميابان باشد.

* و هر كه شب سيزدهم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار فاتحة الكتاب و 25 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، روز قيامت بر پل صراط مانند برق چشم‏ربا بگذرد.

* و هر كه در شب چهاردهم ماه رمضان شش ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 30 مرتبه إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ- را بخواند، خداوند، سختى مردن و [برخورد] نكير و منكر را بر او آسان گرداند.

* و هر كه شب نيمه ماه رمضان صد ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 10 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، و نيز چهار ركعت- در دو ركعت اوّل 100 بار قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ و در دو ركعت دوم 50 بار قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، خداوند تعالى گناهانش را مى‏آمرزد هر چند به اندازه كف دريا و شن متراكم صحرا و ستاره‏هاى آسمان و برگهاى درختان باشد در زمانى زودتر از چشم به هم زدنى و اين ثوابها
بعلاوه زيادتى‏اى است كه براى او در نزد خداوند محفوظ است.

* و هر كه در شب شانزدهم ماه رمضان، دوازده ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 12 مرتبه أَلْهاكُمُ التَّكاثُرُ- را بخواند از قبرش خارج مى‏شود در حالى كه خوشحال است و ندا مى‏كند به شهادت‏ لا آله الّا اللَّه‏
تا اينكه وارد قيامت شود، پس دستور مى‏آيد كه او را بدون حسابرسى به بهشت برند.

* و هر كه شب هفدهم ماه رمضان دو ركعت نماز- در ركعت اوّل بعد از حمد هر سوره‏اى كه براى او ممكن است و در ركعت دوّم بعد از حمد، 100 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند و 100 بار لا إله إلّا اللَّه‏
بگويد، خداوند ثواب يك ميليون حجّ، و هزار عمره و هزار بار جنگيدن را به او بدهد.

* و هر كه در شب هجدهم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 25 مرتبه إِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ- را بخواند. از دنيا نرود تا اينكه ملك الموت او را بشارت دهد كه: خداوند متعال از او راضى است و خشمى از او ندارد.

* و هر كه در شب نوزدهم ماه رمضان پنجاه ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 50 بار إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ- را بخواند، روز قيامت خداوند را ملاقات كند مانند كسى كه صد حجّ و صد عمره را انجام داده باشد و ديگر اعمال او را قبول گرداند.

* و هر كه شب بيستم ماه رمضان، هشت ركعت نماز- هر سوره‏اى را كه خواست- را بخواند خداوند همه گناهان پيشين و پسين [او را تا اين شب‏] بيامرزد.

* هر كه شب بيست و يكم ماه رمضان هشت ركعت نماز را بخواند، هفت آسمان براى او گشوده شود و دعايش به اجابت رسد با اينكه در پيشگاه خدا براى او [ثوابى‏] بيش از اين هم هست.

* هر كه شب بيست و دوم ماه رمضان هشت ركعت نماز بخواند، درهاى هشتگانه بهشت براى او باز شود و از هر كدام كه خواهد داخل شود.

* هر كه شب بيستم و سوم ماه رمضان هشت ركعت نماز- و در آن هر سوره‏اى كه خواست- را بخواند، درهاى آسمانهاى هفتگانه براى او گشوده شود و دعايش به اجابت رسد.

* هر كه شب بيست و چهارم ماه رمضان هشت ركعت نماز- و در آن هر سوره‏اى را خواست- بخواند، براى اوست ثواب كسى كه حجّ و عمره نموده باشد.

* و هر كه شب بيست و پنجم ماه رمضان هشت ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 10 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، خداوند ثواب عابدان را براى او بنويسيد.

* هر كه شب بيست و ششم ماه رمضان هشت ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 100 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند، آسمانهاى هفتگانه براى او گشوده شود، و دعايش به اجابت برسد. با اينكه در پيشگاه خدا براى او [ثوابى‏] بيش از اين هم هست.

* هر كه شب بيستم و هفتم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و يك مرتبه تَبارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ و اگر سوره تبارك از حفظ نبود، 25 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، خداوند او را و پدر و مادرش را بيامرزد.

* و هر كه شب بيست و هشتم ماه رمضان شش ركعت نماز- بعد از حمد 10 مرتبه آية الكرسى و 10 مرتبه إِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ و 10 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ و يك صلوات- را بخواند خداوند او را بيامرزد.

* هر كه شب بيست و نهم ماه رمضان دو ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 20 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، در زمره رحمت‏شدگان خواهد مرد و نامه عملش به بالاترين مرتبه برسد.

* و هر كه شب سى‏ام ماه رمضان دوازده ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 20 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ و 100 مرتبه صلوات- را بخواند، خداوند او را در پايان، [
مشمول‏] رحمت خود گرداند. «1»
( 1)- بديهى است آنچه انسان را مشمول اين همه پاداش در مقابل اداى اين گونه نمازهاى مستحبّى مى‏گرداند، آن نمازى است كه با عقيده و ايمان و سپس با عمل صالح همراه باشد، به عبارت ديگر بين اين عمل مستحبّى و ساير اعمال او هماهنگى شرعى‏


*چهل حديث، ص: 94 - ص: 96

پاسخ سریع نمایش بخش پاسخ سریع
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
عنوان جدید ارسال پاسخ
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » ضیافت الهی » اعمال و آداب ویژه ماه رمضان » فضیلت نماز در ماه رمضان
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن می باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن می باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/070 ثانیه ایجاد شد.