ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » کتاب شناسی شهید مطهری » معرفی آثار شهید مطهری » آشنایی با قرآن
آشنایی با قرآن
azadi
#1 ارسال شده : 1388 دی یکشنبه, 20 11:09:45(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/08/24(UTC)
ارسالها: 500
امتیازات: 866

تشکرها: 4 بار
12 تشکر دریافتی در 9 ارسال
به نقل از روزنامه همشهري
نوشته : سيد باقر عبداللهي
«پنج مقاله» و «آشنایی با قرآن» دو اثر از آثار تازه انتشار یافته استاد شهید مرتضی مطهری است كه در روزهای پایانی سال گذشته به بازار كتاب آمده است. كتاب اول شامل پنج مقاله در باب مفاهیم عمومی دین و اسلام است، و كتاب دوم صورت تحریر شده مجالس درس تفسیر شهیدمطهری در سال های پیش از انقلاب و دربردارنده تفسیر سوره های دهر، مرسلات، نبأ و نازعات است. تنظیم، تدوین و ویرایش علمی این دو كتاب توسط دكتر علی مطهری انجام شده و از سوی انتشارات صدرا منتشرشده است. مقاله حاضر شرحی است براین دو كتاب.
***
استاد مطهری پس از آنكه از خانه خاموش اما آتش در دل خود، قم، به شهر پرغوغای هفتاد و دو ملت آن روزگار، تهران، قدم گذاشت، چه بسا بسیاری از دوستانش نیز این هجرت را به صلاح نمی دیدند و بهتر می دیدند كه این روحانی فاضل، همان «شیخ مرتضا» ی طلاب جوان در حوزه قم باشد تا این كه «استاد» دانشجویان دانشگاه تهران. اما سال های تهران نشان داد كه دانش و بینش به دست آمده در مجلس «قال الباقر» و «قال الصادق» اگر با آگاهی _ و یا چیزی كه استاد مطهری خود، بعدها آن را «مقتضیات زمان» نامید _ درآمیزد، فیلسوف دستار بر سر ما هم می تواند ذهن و زبان كانت و دكارت خوانان را به خود مشغول كند و از بوعلی و ملاصدرا هم نكته ای بگوید. آن سال ها نشان داد كه میان قم و تهران فاصله ای نیست اگر یكی بتواند با پشتگرمی درد مندی و درس خواندگی، پیش چشم های خیره از شگفتی دلباختگان جزوه ها و كتاب های قرمز، چیزی هم از لطیفه غیبی محمد(ص) علی(ع) بگوید، البته به زبان خود آنها.
به بركت همین حضور در قلمرو فكری جدید بود كه سنت فلسفی اسلام در زمانه مطهری از متن خوانی صرف و درگیری با بحث قوه و فعل و ماده و صورت، به «روش رئالیسم» رسید، ماجرای كربلا از اشك و آه فراتر رفت و «حماسه حسینی» شد و دعوای ایران و اسلام، قدری هم در منزل «خدمات متقابل» درنگ كرد. شناخت زمانه و فرارفتن از مرزهای معمول آن روزگار، زمینه ساز ظهور آثاری به قلم ایشان شد كه از حیث درونمایه و فرم های نوشتاری، نویسنده را چندین درجه بالاتر از اقران اسلام شناسش می نشاند: در معارف عمومی «مسأله حجاب» را نوشت كه تا هنوز بسیاری از برداشت هایش دستمایه ورود پژوهشگران به این مبحث است؛ در «اصول فلسفه و روش رئالیسم» ضمن آن كه به تلاش عقلانی فیلسوفان مسلمان، جلوه ای امروزین و كاربردی بخشید، در برخی مباحث ایده های نو ارائه كرد، به گونه ای كه اینك خوانندگان فارسی زبان این متن را در شمار معدود آثاری می دانند كه سنت فلسفه اسلامی را، از ورای اصطلاحات و چهارچوب ویژه اش، به زبان قوم بیان كرده است.
نكته دیگر، اشاره به حیث نویسندگی استاد مطهری است. مطهری گرچه، بنا بر رسم معمول حوزویان، مرد محراب و منبر بود و تبلیغ آرمان های دینی را با توسل به شیوه گفتار و خطابه شكلی سزاوار به كار می گرفت، اما به تفاوت میان گفتن و نوشتن نیز آگاه بود و هر یك را در مقام خود سزاوار می دانست. یك جا، در مقدمه «داستان راستان» آن جا كه با این ایراد و انكار مواجه شد كه: با این قدر علمی و فلسفی چرا برای بچه ها نوشته ای؟ این تلقی را واپسگرایانه و نمادی از یك «بیماری اجتماعی» می دانست كه تبلیغ را منحصر به خطابه و منبر كنند. قلم ساده و روان و بی پیرایه او، كه آن را برای طرح غوامض فلسفی و كلامی به كار می گرفت، بی تردید یكی از دلایل اقبال كتاب خوانان به آثار ایشان بوده است.
* * *
در واپسین ماه های سال گذشته، دو اثر از جدیدترین آثار شهید مطهری منتشر شد. در این مختصر این دو كتاب را مرور می كنیم. «پنج مقاله» شامل پنج نوشته كوتاه در باب دین و اسلام است: «دین و مذهب» ، «احتجاجات قرآن» ، «نقدی بر ترجمه ای از قرآن» ، «نماز» و «اسلام برتر است» . مقاله دین و مذهب (صص۱۳-۳۸) چنان كه ناشر در مقدمه كتاب آورده است، «ظاهراً برای كتاب تعلیمات دینی دوره دبیرستان در حدود سال ۱۳۵۰ نگارش یافته تا به وسیله افرادی مانند شهید دكتر بهشتی و شهید دكتر باهنر كه در آموزش و پرورش دوره قبل از انقلاب اسلامی نفوذ كرده بودند، به چاپ برسد» (ص ۷). به همین دلیل و نیز به دلیل بیان ساده و روان آن، مقاله برای خوانندگان عام مفید است. نویسنده در این مقاله از احتیاج فطری بشر به دین می آغازد و آن گاه سخن را در هشت محور پی می گیرد. خداشناسی، پیغمبران، اسلام، پیغمبر اسلام، قرآن مجید، علی(ع)، ائمه اطهار(ع) و معاد. نویسنده در این هشت محور، اسلام را در زمینه ای از مباحث تاریخی، معارفی و گاه كلامی معرفی می كند و به این منظور از آیات، روایات و نقل های شعری _ به د لیل تناسب با مخاطب عام _ بهره می برد. مقاله «احتجاجات قرآن» قسمتی ازدرس استاد شهید در دانشكده الهیات دانشگاه تهران تحت همین عنوان بوده است كه البته ادامه آن در حال حاضر دراختیار شورای نظارت بر آثار استاد نیست. این نوشته به استدلال های عقلی قرآن می پردازد. نویسنده، با استناد به قرآن، از نقد این ایده آغاز می كند كه «در برخی روش ها و آیین ها حوزه معتقدات دینی را صرفاً قلمرو تسلیم و ایمان می دانند و دستگاه عقل و استدلال را از دستگاه تسلیم و ایمان، جدا و بی ارتباط فرض می كنند.» (ص ۴۲) نویسنده در مقام نقد به چهار نكته اشاره می كند: ۱- قرآن همواره دم از تعقل و تفكر می زند؛ ۲- قرآن بسیاری از مطالب را با دلایل عقلی اثبات می كند؛ ۳- قرآن تاریخ بشر را با طرز منطقی مبنی بر روابط علی و معلولی قضا یا تفسیر می كند؛ ۴- قرآن معمولاً برای احكام خود، فلسفه و حكمت ذكر می كند. نویسنده سپس با بیان این نكته كه تأیید عقل از سوی قرآن به معنای اعتبار دادن تام و تمام به آن نیست، بلكه «افق اشراق و الهام از افق عقل، وسیع تر و فصیح تر است» به موضوع «راهبری عقل» می رسد (صص ۵۱-۶۳) و به پنج مورد از مواردی كه در آموزه قرآنی «لغزش های عقل محسوب می شود می پردازد:
مقاله« نقدی بر ترجمه ای از قرآن »نقد استاد مطهری بر ترجمه مرحوم ابوالقاسم پاینده از قرآن است كه برای نخستین بار در حدود ۱۳۴۰ در مجله یغما به چاپ رسیده است. نقد استاد مطهری بر این ترجمه، فقط شامل سوره یاسین است كه در پنج محور مرتب شده است. این نقد هم شامل ملاحظات ادبی و زبانی است و هم ملاحظات روشی. برای نمونه استاد مطهری در نقد ترجمه پاینده از آیه سی ام سوره یاسین (یا حسره علی العباد...) از جمله می گوید:معانی را در قالب كلمات فارسی باید ریخت و در سیاق فارسی هیچ گاه در مقام اظهار و تأسف و پشیمانی گفته نمی شود: «ای افسوس من» (ص ۷۲) نویسنده در پایان و در اشاره به «یكی از بزرگترین عیب های ترجمه آقای پاینده» به این نكته اشاره می كند كه او در برخی موارد، ترجمه خود را برپایه قرائتی شاذ از قرآن سامان داده است. مقاله «نماز» (۸۷-۹۷) در حدود ۱۳۵۶ و در سال های نزدیك به پیروزی انقلاب اسلامی كه ماركسیسم زدگی و تأویل مادی مفاهیم دینی بر برخی محافل حاكم بود، نوشته شده است. عنوان اصلی این مقاله «حركتی بر ضد سیر آب» است، «كنایه از این كه نوشتن كتابی درباره نماز در آن دوره [منظور كتاب« پرواز در ملكوت »نوشته حجت الاسلام فهری درباره نماز است] حركت برضد مسیر آب است.» (ص ۸۷) استاد مطهری در نقل عقیده رایج در برخی محافل آن زمان، با لحنی از طعن و انكار، می گوید: «آخر این دو دقیقه خم و راست شدن و چند جمله تكراری را بازگو كردن كه از هر پیرزن مفلوكی هم ساخته است این همه ارزش دارد كه قائمه و سراپرده دین خوانده شود؟!» (ص ۹۳) و سپس چندین برداشت قرآنی را در نقد این سخن، مطرح می كند.
مقاله پایانی كتاب عنوان «اسلام برتر است» را بر خود دارد. عنوان اصلی مقاله حدیث نبوی «الاسلام یعلو و لا یعلی علیه» است. استاد مطهری در باب معنای این حدیث، این پرسش را مطرح می كند كه «آیا این حدیث در مقام تشریع و انشاء قانون است، آن چنان كه فقها استنباط كرده اند یا در مقام اخبار و بیان یك جریان تكوینی است؟» (ص ۱۰۵). معنای موردنظر استاد این است كه «هیچ كالای معنوی و روحی قادر به رقابت با اسلام نیست؛ زیرا قادر نیست مانند اسلام همه خلاءهای احتیاجات را پر كند...» (ص ۱۰۹) اگرچه استاد مطهری این معنا را با معانی دیگر مانعه الجمع نمی داند (ص ۱۱۰).

***
كتاب «آشنایی با قرآن» نیز یازدهمین مجلد از مجموعه آشنایی با قرآن است و شامل تفسیر سوره های دهر، مرسلات، بنأ و نازعات است. این مجموعه از جلد پنجم تا مجلد حاضر «تنظیم شده جلسات تفسیر قرآن توسط استاد شهید آیت الله مطهری است كه طی سال ها و تا نزدیك به پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه قلهك تهران برقرار بوده است» ( ص ۷). روش استاد در این كتاب، آمیزه ای از تاریخ، استفاده های فلسفی و شرح لغات و مفاهیم و گاه نیز استشهاد به آیات قرآن در ذیل عناوینی چون «آیات مؤید» است. سوره دهر در پنج مجلس، تفسیر شده است. مفاهیم مطرح شده در تفسیر این سوره را می توان ذیل مفهوم انسان شناسی و جهان شناسی اسلامی جای داد كه در آن در باب موضوعاتی چون خلقت، روح، اختیار، امتحان الهی، وصف بهشت، صبر و آخرت بحث شده است. از جمله استنادات استاد شهید به آیات دیگر قرآن در استفاده های تفسیری او را می توان در صفحات ۹۳ تا ۹۹ پی گرفت كه در آن به برخی آیات سوره های مزمل، قمر و صافات ارجاع داده شده است. تفسیر سوره مباركه مرسلات در ۳ مجلس پی گیری شده است و مباحث آن عبارت است از «معاد و قیامت در قرآن» و «اوصاف اهل تقوا در بهشت» . تفسیر سوره نبأ در دو مجلس برگزار شده و شامل مباحثی چون قیامت، تقوا، شفاعات و پاداش اخروی پارسایان است.
تفسیر سوره نازعات به بحث مبدأ و معاد و ایمان به غیب می پردازد. استاد در تفسیر این سوره نیز، به مناسبت، به مباحث روز نیز توجه دارند؛ از جمله در ذیل عنوان «آیا ایدئولوژی ها جبراً طبقاتی هستند؟» (ص ۲۳۰) و «فلسفه ماركسیسم» (ص ۲۴۹). یكی از همین مباحث روز آمد، بحث افراط در تفسیر علمی از قرآن و تأویل های نابه جا است كه استاد مطهری از آن با تعبیر «تأویل بردن تمام غیب ها به شهادت» نام می برد (ص ۲۱۲): «... این ها بازی گرفتن وحی الهی است. قرآن آمده ما را بالا ببرد. ما قرآن را در حد خودمان پایین می آوریم. در این حد كه دیگر قرآن و پیغمبر نمی خواست. اگر بنا بود در حدودی كه بشر با مساعی علمی و فكری و حسی خودش مسائل را درك كند [وحی نازل شود] این كه حد خود بشر است. مسئولیت درك مسائلی مانند قوه جاذبه عمومی و قوه مغناطیس با خود بشر است كه با فكر خودش این ها را درك كند... انسان باید چشم بصیرتی در این دنیا باز كند و به حقایقی ایمان بیاورد كه حقایق ایمانی، حقایق نبوی و معارف الهی است.» (ص ۲۱۲)
بازمانده میراث فكری كسی كه «در طهارت روح و قوت ایمان و قدرت بیان كم نظیر بود» ، چنان كه استادش امام خمینی(ره) به مناسبت فقدان او گفته است «بی استثنا آموزنده و روان بخش است و مواعظ و نصایح او كه از قلبی سرشار از ایمان و عقیده نشأت می گرفت، برای عارف و عامی سودمند و فرح زاست... خدایش رحمت كند و در جوار خدمتگزاران بزرگ اسلام جایگزین فرماید»


بهاره
#2 ارسال شده : 1390 بهمن شنبه, 29 17:03:21(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1388/12/17(UTC)
ارسالها: 57
امتیازات: 83

تشکرها: 0 بار
1 تشکر دریافتی در 1 ارسال

 

آشنایی با قرآن

آشنایی با قرآن(1و2) 

مجموعه ی آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود:

در جلد اول و دوم که تفسیر سوره ی حمد و قسمتی از سوره ی بقره است با مطالب زیر، رو به رو می شوید:

 • آیا قرآن کتاب شناخت است؟ اقسام شناخت آن کدام است؟
 • قرآن خود را چگونه معرفی می کند؟
 • مخاطب های قرآن.
 • عقل از دیدگاه قرآن.
 • منشأهای خطا از نظر قرآن.
 • نظر قرآن درباره قلب.
 • معجزه چیست و آیا امکان دارد؟
 • معجزات پیامبر اسلام و وجوه اعجاز قرآن.
 • اقامه ی نماز یعنی چه؟
 • فاجعه اندلس و توجه قرآن به تعالی روح جامعه
 • فلسفه انفاق
 • مخاطب قرآن
 • رابطه تمدن و نفاق، خصوصیات منافقین

آشنایی با قرآن (3) 

مجموعه ی آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود؛ طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.

جلد سوم ( که تفسیر آیاتی از سوره های انفال و توبه است) در مورد مسائل زیر بحث نموده است:

 • نقاشی روحیه ها.
 • تقوا، روشن بینی و گشایش در کار و اثرات آن در دنیا و آخرت.
 • پیرامون خمس.
 • فرق انفاق مؤمن و انفاق کافر چیست؟
 • آیا فقه شیعه برای سادات امتیاز قائل شده است؟
 • آیا اسلام یک دین جبری است؟
 • آیا همواره باطل پیروز است؟
 • چرا سوره ی برائت فاقد بسم الله الرحمن الرحیم است؟
 • عقد اخوت در میان مسلمانان.
 • فرق علم و عقیده.
 • فلسفه جهاد و آداب ان
 • متولوژی قرآن
 • رابط مسلمانان با مشرکان

آشنایی با قرآن (4) 

مجموعه ی آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود؛ طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.مطالب زیر از جمله عناوینی است که در جلد چهارم که تفسیر سوره ی نور است مورد بحث و بررسی قرار گرفته است:

 • اسلام هم دین شمشیر است و هم دین محبت.
 • چرا پوشش به عنوان وظیفه ی زن ذکر شده؟
 • راه های اسلام برای حفظ عفاف جامعه.
 • فلسفه ی پوشش چیست؟
 • اهل هدایت در قرآن و انواع هدایت.
 • تفاوت منطق عرفانی قرآن با برخی عرفان ها.
 • بخش اعظم روح انسان از انسان مخفی است.
 • خلقت حیوانات و خداشناسی.
 • شرط بالا رفتن عمل انسان و موجبات حبط اعمال.
 • نظریه ی تبدّل انواع.
 • تفسیر حکیمانه و عارفانه قرآن
 • عبادت برای چیست؟

آشنایی با قرآن (5) 

مجموعه آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود؛ طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.جلد پنجم این کتاب شامل تفسیر سوره های زخرف، دخان، جاثیه، فتح و قمر است.در این کتاب در مورد مطالب زیر بحث شده است:

 • معیار دوستی ها.(معنای خلیل)
 • چرا بعضی از عذاب ها همیشگی است؟
 • تفاوت برهان و جدل.
 • شفاعت مثبت. شفاعت منفی
 • انواع تربیت.
 • منطق مسخره کردن.
 • عوامل بقای قرآن.
 • مسئله ی نحوست ایام.
 • تفاوت تفأل و تطیر.
 • ارث در قرآن

آشنایی با قرآن (6) 

مجموعه ی آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود؛ طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.عناوین زیر از جمله مطالبی است که این کتاب در ضمن تفسیر سوره های الرحمن، واقعه، حدید، حشر و ممتحنه به بحث پیرامون آن پرداخته است:

 • قلم و بیان عامل انتقا تجارب از نسلی به نسل دیگر.
 • مراحل گوناگون خلقت انسان.
 • جن حقیقی جسمانی و غیر مرئی.
 • چگونه می توان از عالم آسمان ها و زمین بیرون رفت؟
 • پایه ی ارتباط زن  و مرد، مودت و رحمت است.
 • تأثیر متقابل روح و بدن در یکدیگر.
 • خود فراموشی.
 • اسماء خداوند در دعای کمیل.
 • لزوم عدم شرکت دادن غیر مسلمان در اسرار جامعه ی اسلامی.
 • دوستی خدا و رابطه ی آن با محبوب دیگر.
 • عدم تسلط شیطان بر بندگان مخلص.
 • اصحاب الیمین . اصحاب الشمال در قرآن
 • درجات تقوا

آشنایی با قرآن (7) 

مجموعه ی آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود؛ طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.

این کتاب شامل تفسیر سوره های صف، جمعه، منافقون و تغابن است. بعضی از مطالبی که در این کتاب مورد بحث قرار گرفته عبارتند از:

 • فداکاری علمی در حوزه های علمیه.
 • سرّ خاموش نشدن نور خدا.
 • روش استفهام در قرآن.
 • تجارت مطلوب از نظر قرآن.
 • ویژگی های ساخته شدن انسان.
 • اهمیت سرمایه های انسانی.
 • آیا مرگ امری مورد آرزو است؟
 • تعطیلی روز جمعه.
 • دنیا قیامت کوچک.
 • آیا مصیبت ها به اذن الهی است؟
 • امتحان الهی.
 • مسئله ی خدا نژادی.
 • خصوصیات نماز جمعه و جماعات
 • رابطه عدالت با توکل و عبادت

آشنایی با قرآن (8) 

مجموعه ی آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود؛ طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.در این کتاب سوره های طلاق، تحریم، ملک و قلم تفسیر شده است.برخی از مسائل مهم آن عبارتند از:

 • طلاق های هالیوودی، مسئله ی چشم زخم.
 • نحوه ی زندگی زن در مدت عدّه و فلسفه ی آن.
 • راز دلزدگی، هیپنوتیزم.
 • بهشت خستگی آور نیست.
 • مسئله ی هفت آسمان و هفت زمین.
 • در خلقت اختلاف هست، تفاوت نیست.
 • آفرینش مرگ یعنی چه؟
 • دو نوع تساهل.
 • آزمایشگاه زمان.
 • شکستن مرزهای الهی به زیان خود انسان است.
 • کامل ترین زنان جهان
 • معنی خوف از خدا

آشنایی با قرآن (9) 

مجموعه آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید مطهری برای ارائه اندیشیده بود؛ طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.در این کتاب سوره های حاقه، معارج، نوح و جن تفسیر شده است.برخی از مسائل مهم آن عبارتند از:

 • کمال یافتن عقل ها در زمان ظهور.
 • ظهور باطن ها و تجسم اعمال در قیامت.
 • آیا حق تلخ است؟ ریشه عناد چیست؟
 • اثر نوافل در تربیت انسان.
 • فرق سائل و محروم.
 • خوف و رجای مؤمن.
 • اثر توبه و مهلت آن.
 • ویژگی های یک مبلغ دین.
 • مشخصات جن در قرآن و ارتباط با جن.
 • اثر درک توحید.
 • پیامبر، تسامح در امر دین نداشت.
 • تذکرات ویژه شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

 آشنایی قرآن (10) 

مجموعه آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ازائه اندیشیده بود، طرح ایجاد یک بنای استوار فکری بر مبنای تفکر صحبح اسلامی.این کتاب شامل تفسیر سوره های مزمل، مدثر، قیامت است.برخی از مسائل و مطالب این کتاب عبارتند از:

 • شب زنده داری مقدار آن
 • سنت های متروک
 • صداقت قرآن
 • آیا عدد در کار عالم یا انسان نقش دارر؟
 • تاثیر عظیم قران بر سرنوشت بشر
 • سوگندهای قرآن به مظاهر خلقت
 • ارزش سرانگشت های انسان
 • حالت احتضار و دوگانگی روح و بدن
 • سیر استکمالی انسان

آشنایی با قرآن(11) 

مجموعه آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود، طرح ایجاد یک بنای استوار در فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی

این کتاب شامل تفسیر سوره های

برخی از مسائل مهم و مطالب کتاب عبارتند از:

 

آشنایی با قرآن(12) 

مجموعه آشنایی با قرآن جزء کوچکی است از طرح گسترده ای که استاد شهید برای ارائه اندیشیده بود، طرح ایجاد یک بنای استوار در فکری بر مبنای تفکر صحیح اسلامی.این کتاب شامل تفسیر سوره های عبس، تکویر، انفطار، مطففین، انشقاق، بروج و طارق است.برخی از مسائل مهم در این کتاب عبارتند از:

 • نقش تعلیم و تربیت در سرنوشت انسان
 • مقدمات قیامت و وقایع مربوط به متن قیامت
 • سنت حسنه و سنت سئیه
 • فرق اراده مقهور و اراده حکیمانه
 • راه عملی تخلص از گناه
 • نقش عمل در ساختن انسان
 • تفاوت مقام مقربین با مقام ابرار
 • مسخره گردن و جزای مسخره کنندگان و مومنین
 • معنی بروج در قرآن و مقصود از شاهد مشهور
 • خصوصیات قسم،
 • دعاهای امام زین العابدین(ع) در صحیفیه سجادیه
فایلهای الصاق شده :
آشنایی با قرآن.jpg (41kb) تعداد دانلود 1 بار.

You cannot view/download attachments. Try register.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » گنجینه مطهر » کتاب شناسی شهید مطهری » معرفی آثار شهید مطهری » آشنایی با قرآن
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/114 ثانیه ایجاد شد.