ورود به عنوان میهمان جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » اخبار انجمن » اخبار مربوط به اعضا » کوتاه از زندگی امام محمد بن علی، باقر العلوم علیه السلام در انجمن شهید مطهری
کوتاه از زندگی امام محمد بن علی، باقر العلوم علیه السلام در انجمن شهید مطهری
محمد
#1 ارسال شده : 1391 خرداد ﺳﻪشنبه, 02 19:46:58(UTC)

رتبه: مدیر

تاریخ عضویت: 1388/10/28(UTC)
ارسالها: 66
امتیازات: 43-
Man
مکان: قم

تشکرها: 36 بار
0 تشکر دریافتی در 0 ارسال

با سلام و  تبریک حلول ماه مبارک رجب

ولادت امام محمد بن علی الباقر علیهما السلام رو به همه تبریک میگم که بنابر بعضی روایات در اولین روز ماه رجب واقع شده، مناسب دیدم مطالبی رو که دوستان در موضوع امام باقر علیه السلام به انجمن ارسال کردن را  گزارش بدم. 

اینم لینک مطالبی که تا به حال دوستان در مورد امام محمد باقر علیه السلام تو انجمن گذاشتند:


کوتاه از زندگی و میلاد امام باقر علیه السلام

روایات و سرگذشت هایی از امام باقر علیه السلام

امام باقر علیه السلام در کلام امام خمینی

جد مادری امام محمد باقر علیه السلام

هفتم ذیحجه ؛ شهادت امام باقر علیه السلام

مرتضی
#2 ارسال شده : 1391 آبان ﺳﻪشنبه, 02 15:55:28(UTC)

رتبه: عضو فعال

تاریخ عضویت: 1389/02/16(UTC)
ارسالها: 177
امتیازات: 537

تشکرها: 19 بار
21 تشکر دریافتی در 15 ارسال

به مناسبت شهادت امام پنجم شیعیان حضرت امام محمد باقر علیه السلام ضمن عرض تسلیت مطلبی را جهت مطالعه علاقه مندان در این پست قرار می دهم:

 

در کتاب «بشارة المصطفى» و «مجالس» شیخ مفید و «أمالى» شیخ طوسى روایت کرده اند از شیخ مفید، از ابن قولویه، از حسین بن محمد بن عامر، از مُعَلّى بن محمد، از محمد بن جمهور عَمِّى، از ابن محبوب، از أبو محمّد وابِشى، از أبو وَرْد که گفت: از حضرت امام محمّد باقر علیه‌السلام شنیدم که مى گفت: چون روز قیامت بر پا شود، خداوند همه مردم را عریان و پابرهنه در زمین هموارى جمع می‌کند؛ و آنها را در راه محشر به قدرى متوقف می‌دارند که همگى عرق بسیارى مى کنند و نفَس هاى آنان به شدت میزند، و به قدرى که خداوند اراده کرده است درنگ مى کنند؛ و این است معناى گفتار خداوند تعالى: «فَلَا تَسْمَعُ إِلَّا هَمْسًا؛ و در آن وقت (اى پیامبر) نمى شنوى مگر صداى آرام و بدون صوت را.»

در این حال منادى از عرش ندا می‌کند: کجاست پیامبر امّى؟ خلایق می‌گویند: این صداى تو به همه رسید و همه شنیدند، آن پیامبر را با اسمش صدا کن!

منادى ندا می‌دهد: کجاست پیامبر رحمت: محمد بن عبدالله؟ رسول‌الله صلّى الله علیه و آله و سلّم بر پا مى ایستد، و از همه مردم جلوتر مى آید تا اینکه مى رسد به حوضى که طول آن به قدر مسافت ما بین أیْلَة و صَنْعَاء است، و در کنار حوض مى ایستد. و پس از آن صاحب شما را ندا مى کنند؛ او هم به جلو مى آید، و در برابر مردم با رسول الله وقوف مى کند.

سپس به مردم اجازه داده مى شود و آنان به حرکت در مى آیند. و در آن وقت، مردم به دو دسته تقسیم مى شوند: جماعتى در حوض وارد مى شوند، و جماعتى را از حوض دور مى کنند و چون رسول‌الله صلّى الله علیه و آله و سلّم ببیند که از محبان ما اهل‌بیت کسى را از حوض دور کنند گریه می‌کند و می‌گوید: اى پروردگار من! شیعه على! اى پروردگار من! شیعه على!

در این حال خداوند فرشته‌اى را مى گمارد که از آن حضرت بپرسد: اى محمد! سبب گریه شما چیست؟! رسول الله می‌گوید: چگونه نگریم بر جماعتى که از شیعیان برادرم علىّ بن ابى طالب هستند، و من آنان را مى نگرم که از حوض دورشان کرده اند، و به جانب أصحاب دوزخ روان ساخته اند!؟

خداوند عز و جل می‌گوید: اى محمد! من از گناهان آنها گذشتم، و همه را به تو بخشیدم. و من آنان را به تو و به کسانى که از ذریه تو هستند، و آنان آن ذرّیه را دوست دارند و ولایت آنها را برعهده گرفته اند، ملحق ساختم، و آنها را از زمره و جمعیت تو قرار دادم و در حوض تو وارد کردم و شفاعت تو را درباره آنان پذیرفتم و به همین دلیل تو را مکرم و گرامى داشتم.

و حضرت باقر علیه‌السلام گفتند: در آن روز چه بسیار از مردان و زنان گریه کننده‌اى که چون این جریان را ببینند، فریاد مى زنند: یامحمداه! و هیچ یک از موالیان ما و از محبان ما نمى ماند مگر آنکه در حزب ما قرار مى گیرد و با ما وارد در حوض ما مى شود.

منبع خبر:

www.farsnews.com

 

چهل حدیث از امام باقر علیه السلام

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
میهمان
انجمن علمی فرهنگی پایگاه استاد شهید مرتضی مطهری » » اخبار انجمن » اخبار مربوط به اعضا » کوتاه از زندگی امام محمد بن علی، باقر العلوم علیه السلام در انجمن شهید مطهری
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Silver Theme Created by CRCIS (پایگاه شهید مرتضی مطهری)
با استفاده از YAF | YAF © 2003-2010, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0/039 ثانیه ایجاد شد.